ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Podsumowanie pierwszego etapu inteligentnej sieci energetycznej SPS
02.12.2019r. 15:05

Przedstawiciele władz Polski i Japonii oraz firm z obydwu krajów podsumowali w poniedziałek pierwszy etap wdrożenia na północy Polski SPS - projektu inteligentnej sieci energetycznej. System umożliwia lepszą integrację OZE i poprawia bezpieczeństwo sieci.

SPS (Special Protection Scheme) to wynik współpracy NEDO - japońskiej rządowej agencji ds. rozwoju technologii oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych i spółek z grupy Energa. W skład SPS wchodzą specjalnie zaprojektowane i dostarczone przez Japończyków urządzenia sterujące pracą sieci energetycznych oraz magazyn energii. Magazyn ma zostać ukończony za kilka miesięcy, ale reszta systemu już działa na wydzielonym obszarze demonstracyjnym sieci energetycznej. Są na nim m.in. wiatraki podłączone do sieci przesyłowej i dystrybucyjnej wysokiego napięcia. Magazyn powstaje na wewnętrznej sieci farmy wiatrowej Bystra.

Na mocy polsko-japońskich porozumień, po zakończeniu etapu testów całego systemu, jego elementy zostaną nieodpłatnie przekazane stronie Polskiej. Koszt całego systemu SPS jest rzędu kilkudziesięciu mln euro. W znaczącej części finansowanie pochodziło z NEDO.

Zaawansowana japońska automatyka zbiera na bieżąco informacje o stanie sieci, produkcji źródeł itp., oraz wylicza rozwiązania potencjalnych problemów, np. może przewidzieć, gdzie i kiedy nastąpi przeciążenie linii w razie usterki. SPS może sterować pracą farm wiatrowych, np. zmniejszać ich produkcję w razie potrzeby. Może też wskazywać operatorom sieci optymalne działania, które powinni podejmować.

"System jest w stanie obliczyć z wyprzedzeniem niezbędne działania na wypadek awarii, usterek, przeciążeń. Od razu wie co robić. Efektem jest poprawienie stabilności pracy sieci przy wysokim udziale generacji wiatrowej" - wyjaśniał szef projektu SPS w firmie Hitachi Hiroshi Tanso. Jak podkreślał, w rezultacie operatorzy sieci mogą ustalać mniejsze marginesy bezpieczeństwa, zwiększając zdolności przesyłowe.

Łukasz Szczepaniak z Departamentu Zarządzania Systemem PSE podkreślał, że systemy typu SPS na świecie nie są rozpowszechnione, dlatego zbieranie doświadczeń z jego funkcjonowania ma bardzo dużą wartość. System pozwala na łatwą rozbudowę i np. pozwala planować remonty sieci, przyjmując większe ryzyko. Szczepaniak zwrócił uwagę, że przy ciągłym przyroście mocy źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych w systemie rozwiązania typu SPS i magazyny energii znacząco pomagają operatorom w zarządzaniu siecią.
Wiceprezes Hitachi Hideki Hanami przypominał, że projekt ze wsparciem NEDO rozpoczął się wiele lat temu, a badania podstawowe Japończycy prowadzili już w 2011 r. Natomiast w 2017 r. rozpoczęto projektowanie urządzeń, a potem ich produkcję i instalację. Hamani zaznaczył, że strona japońska ocenia współpracę z Polską bardzo wysoką i chcę ją rozszerzać, również w obszarze inwestycji kapitałowych.

Ambasador Japonii w Polsce Tsukasa Kawada wyraził zadowolenia, że oba kraje mogą rozwijać współpracę w tak ważnym obszarze jak energia i klimat. "Japońska technologia niezawodność i bezpieczeństwo. Wierzę, że może rozpowszechnić się w całej Polsce" - mówił, dodając, że liczy także na współpracę z sąsiadami Polski.

Z kolei dyrektor generalny w Ministerstwie Aktywów Państwowych MAP Tomasz Trautsolt ocenił, że projekt wpisuję się w politykę klimatyczną UE i transformację energetyczną w kierunku dalszego rozwoju OZE i ich integracji do systemu.

Powstający w ramach SPS magazyn energii będzie składał się z dwóch części. Pierwszą będą stanowić akumulatory kwasowo-ołowiowe o mocy 5 MW i pojemności ponad 26 MWh. Drugą - akumulatory litowo-jonowe o mocy 1 MW i pojemności rzędu 0,5 MWh.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: czytelnik 02.12.2019r. 18:35
czy ktoś z szanownych czytelników, posiada informację jaka jest żywotność obu rodzajów ww. akumulatorów,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE