ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

O ile podrożeje energii elektryczna?
03.12.2019r. 06:16

W poniedziałek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd nie planuje nowej ustawy zamrażającej ceny energii w przyszłym roku, ale zastrzegła, że podwyżki nie będzie drastyczna. Rzeczpospolita zastanawia się, jakiej skali podwyżki możemy się spodziewać.

Minister Emilewicz podkreśliła, że oczekiwania spółek energetycznych co do podwyżek sięgających 30 proc. są nieuzasadnione. Jednak "Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że energetyka mocno odczuła wzrost kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które w połowie ubiegłego roku kształtowały się na poziomie 14 euro za tonę, a obecnie sięgają oscylują wokół 25 euro. Dziennik zwraca również uwagę na wysokie ceny polskiego węgla, które sa całkowicie oderwane są od cen na rynkach światowych.

Jak pisze "Rz", najczarniejsze scenariusze mówią, że cena energii elektrycznej dla odbiorców przemysłowych i instytucjonalnych może pójść w górę nawet o 60 - 70 proc.
A co z cenami dla odbiorców indywidualnych? Minister Emilewicz uspakaja w poniedziałek mówiąc, że jeśli to będzie podwyżka, to nie będzie drastyczna. - Jeżeli będzie to 5 - 7 proc., to trudno mówić o podwyżce, bo jeśli weźmiemy pod uwagę stopę inflacyjną, to mieścimy się w cenach - mówiła.

Cytowana przez "Rz" Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, przewiduje, że skala podwyżek cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będzie wyższa. Według niej może być to 15-20 proc. Jednocześnie podkreśla ona, ze nie ma żadnego uzasadnia ekonomicznego dla pokrywania wzrostu cen z budżetu, a zaburzanie sygnałów płynących z rynku może nas wpędzić w duży kryzys energetyczny. Zauważa ona również, że paradoksalnie rosnące ceny niosą ze sobą również pozytywne efekty, bo zmuszają odbiorców od zwiększania efektywności energetycznej, czy inwestycji we własne źródła, a to pożądane z perspektywy polityki klimatyczno-energetycznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: jaki 03.12.2019r. 07:02
wybory wygrane może podrożeć.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: energetyk 20 03.12.2019r. 07:37
To mamy taką inflację w Polsce (5-7%)! Ciekawe.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zork3 03.12.2019r. 08:54
Inflacja 2020 będzie dramatycznie wysoka ( niedawno była jeszcze deflacja).Jak sądzę powyżej 5%
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 03.12.2019r. 12:59
To jest skutek tego że upadłe górnictwo zawyża ceny węgla aby nie zbankrutować i dlatego już od dawna są one... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE