ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Służby rozbiły grupę przestępczą wprowadzającą do obrotu gaz grzewczy jako LPG
03.12.2019r. 06:50

Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy z KWP w Łodzi i łódzkiej oraz śląskiej KAS rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie wprowadzali do obrotu gaz grzewczy jako napędowy LPG, bez płacenia należnych opłat i podatków - powiedziała we wtorek PAP rzecznik CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz. Podczas akcji, w której wzięło udział 260 funkcjonariuszy zatrzymano 11 osób.

Według śledczych, grupa mogła działać od kilku lat na terenie kilku województw. Jak poinformowała komisarz Iwona Jurkiewicz jej członkowie wprowadzali do obrotu, po konkurencyjnych cenach, gaz grzewczy jako gaz LPG do samochodów. "Nielegalne zmiany przeznaczenia gazu odbywały się bez odprowadzania należnego podatku VAT, akcyzowego i dochodowego oraz opłaty paliwowej" - podała policjantka.

Dodała, że sprzedaż gazu pomiędzy współpracującymi z grupą podmiotami, w tym stacjami LPG "najczęściej odbywała się bez faktur VAT, lub ilość zakupionego gazu jako paliwa LPG w dokumentacji była znacznie zaniżona".

Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy w ciągu pół roku Skarb Państwa mógł zostać uszczuplony o co najmniej 3,3 mln zł. "Trwają wyliczenia strat, jakie mógł ponieść Skarb Państwa w całym okresie działania grupy przestępczej" - powiedziała policjantka.

"Na podstawie zebranych informacji policjanci CBŚP przeprowadzili wspólne działania z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i jednostek jej podległych oraz łódzką i śląską Krajową Administracją Skarbową na terenie woj. łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego" - podała Jurkiewicz.
W akcji, w której wzięło udział 260 funkcjonariuszy, zatrzymano 11 osób. "Przeszukano ponad 140 miejsc zamieszkania, użytkowania i siedzib podmiotów gospodarczych zabezpieczając dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony, które są poddawane dokładnej analizie" - dodała policjantka.

Jak podała rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, podejrzani usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Sieradzu zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw karno-skarbowych. "Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności" - dodała.

Wskazała również, że siedmiu z zatrzymanych zostało decyzją sądu aresztowanych na trzy miesiące. "Wobec czterech podejrzanych tytułem środków zapobiegawczych prokurator zastosował dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe w kwotach od 12 do 20 tys. zł" - poinformowała Bialik.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE