ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemiecka aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna w cenami poniżej 60 EUR/MWh
03.12.2019r. 08:27

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w kolejnej aukcji mieszanej dla energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej w Niemczech znowu wygranym okazała się wyłącznie fotowoltaika. Tym razem nie zgłoszono nawet żadnego projektu wiatrowego.

Niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur poinformował, że w ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej zgłoszono w sumie 103 projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 514 MW, natomiast do aukcji nie przystąpił żaden inwestor z projektem wiatrowym.

Z udziału w aukcji z powodu błędów formalnych wyeliminowano 13 ofert na 86 MW, a finalnie wsparciem objęto 37 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 202 MW - w tym 20 projektów o mocy 76 MW zostanie zrealizowanych w Bawarii.

Brak projektów wiatrowych nie może dziwić jeśli spojrzymy na efekty ostatnich aukcji dedykowanych wyłącznie energetyce wiatrowej, w których całkowita moc zgłaszanych projektów nie przekraczała oferowanego potencjału.

W efekcie inwestorzy mogli zgłaszać maksymalne, możliwe ceny za energię na poziomie około 60 EUR/MWh i nie musieli martwić się konkurencją ze strony projektów PV, a taka sytuacja nie powinna się zmienić w kolejnych aukcjach dla wiatru z uwagi na malejący wolumen gotowych projektów wiatrowych za naszą zachodnią granicą.

Ceny zgłoszone przez inwestorów, którzy wygrali ostatnią, mieszaną aukcję, wyniosły od 48,8 EUR/MWh do 57,3 EUR/MWh, a średnia cena na poziomie 54 EUR/MWh była niższa od przeciętnej ceny z poprzedniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej z kwietnia br., w której przeciętna cena sięgnęła 56,6 EUR/MWh i w której inwestorzy zgłosili oferty na poziomie 45-61 EUR/MWh.

W tamtej aukcji zaoferowano energię ze 109 projektów na łączną moc 720 MW, z czego wsparciem w postaci 20-letnich gwarancji odkupu energii po zaoferowanych cenach niemiecki regulator Bundesnetzagentur objął 18 projektów - znowu wyłącznie fotowoltaicznych - o całkowitej mocy 210 MW.
W przeprowadzonej przed rokiem, drugiej mieszanej aukcji dla wiatru i PV, w której także wygrała tylko fotowoltaika, zakwalifikowano 36 ofert na łączną moc 201 MW. Przeciętna cena w przypadku projektów, które objęto wsparciem, sięgnęła 52,7 EUR/MWh, przy czym najniższa zaoferowana cena wyniosła 46,5 EUR/MWh.

Natomiast w pierwszej, łączonej aukcji dla wiatru i PV średnia cena dla zwycięskich ofert, wyłącznie fotowoltaicznych, wyniosła 46,7 EUR/MWh. Najniższe oferty sięgały 39,6 EUR/MWh, a najwyższe 57,6 EUR/MWh.

Minimalna moc projektów fotowoltaicznych zgłaszanych do niemieckich aukcji musi wynosić 0,75 MW, a maksymalna moc nie może przekraczać 10 MW. Większe inwestycje fotowoltaiczne nie mogą liczyć na publiczne gwarancje sprzedaży energii, niemniej jednak w Niemczech pojawiają się już większe projekty, które są realizowane poza rządowym systemem wsparcia.

Inwestorzy budujący elektrownie fotowoltaiczne w Niemczech - zarówno w systemie taryf gwarantowanych przysługujących za produkcję energii słonecznej w instalacjach do 0,75 MW, jak i w systemie aukcyjnym - zyskują 20-letnie gwarancje sprzedaży energii po zabezpieczonej pierwotnie cenie.

W ostatniej aukcji dla inwestorów planujących budowę wyłącznie farm fotowoltaicznych, w której wsparciem miały zostać objęte inwestycje o łącznej mocy do 150 MW, 20-letnie gwarancje sprzedaży energii przyznano dla 27 ze 153 zgłoszonych projektów. Ceny, które zaoferowali inwestorzy w przypadku wygranych projektów, sięgnęły 45,9 - 52 EUR/MWh, przy czym średnia cena wyniosła 49 EUR/MWh i była niższa w stosunku do średnich cen z dwóch wcześniejszych aukcji.

Niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur tłumaczył spadek ceny w ostatniej aukcji fotowoltaicznej zwiększeniem możliwości wsparcia projektów realizowanych na gorszej klasy gruntach rolnych w Bawarii. Aukcję wygrało w sumie aż 19 takich projektów, które zostaną zrealizowane w tym landzie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE