ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron pracuje nad ulepszeniem technologii P2G
03.12.2019r. 09:09

Tauron ogłosił w ubiegłym tygodniu postępowanie, w ramach którego zamierza wyłonić wykonawcę pilotażowej instalacji badawczej w ramach projektu pn. "Opracowanie przemysłowej konstrukcji węglanowych ogniw paliwowych oraz ceramicznych elektrolizerów dających możliwość integracji z instalacjami energetycznymi power-to-gas (P2G).

Celem realizowanego przez Tauron projektu jest opracowanie ulepszonych technologii wytwarzania wodoru i wychwytu dwutlenku węgla ze spalin elektrowni węglowej dedykowanych dla instalacji magazynowania energii power-to-gas

W ramach pilotażu ma powstać instalacja badawcza do konwersji usuniętego ze spalin kotłowych dwutlenku węgla na syntetyczny metan (SNG) z wykorzystaniem do tego celu ogniw wysokotemperaturowych.

Jak wynika z informacji Taurona, instalacja ma być zlokalizowana w Elektrowni Łaziska, w obrębie istniejącej instalacji badawczej CO2-SNG i w znacznym stopniu ma wykorzystywać jej infrastrukturę techniczną, przy czym kluczowe dla energochłonności procesu komponenty mają być zastąpione nowymi, opartymi na technologii ogniw wysokotemperaturowych, co pozwoli na udoskonalenie procesu poprzez poprawę efektywności energetycznej. W planowanej instalacji do wytwarzania wodoru mają być wykorzystane wysokotemperaturowe elektrolizery SOE (Solid Oxide Electrolysers), natomiast proces usuwania dwutlenku ze spalin ma być przeprowadzany na węglanowych ogniwach paliwowych (temp. pracy 650°C) - MCFC (Molten Carbonate Fuel Cells).

Tauron podkreśla, że elektrownie produkujące syntetyczny gaz ziemny dają możliwość magazynowania energii elektrycznej w postaci związku chemicznego w czasie niskiego zapotrzebowania i produkcji energii elektrycznej ze zmagazynowanego gazu w czasie szczytowego zapotrzebowania.
Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu będą przyjmowane do 2 stycznia przyszłego roku. Prace przy budowie nowej instalacji mają się zakończyć do końca pierwszego kwartału 2021 roku, a trzy miesiące później instalacja ma być gotowa do eksploatacji.

Projekt jest realizowany przy wsparciu jest ze środków pomocowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, pozyskanych z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Działanie 1.2 "Sektorowe programy B+R" I Osi priorytetowej Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 "Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa".

Wartość projektu wynosi prawie 8,7 mln zł z czego ok. 5,4 mln pochodzi z dofinansowania z NCBR.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE