ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Finansowanie transformacji energetycznej - wspólna debata PGE i Euractive w Brukseli
03.12.2019r. 17:09

Potrzeba znaczącego wzrostu środków unijnych na sprawiedliwą transformację energetyczną Europy oraz umożliwienia finansowania zeroemisyjnych mocy wytwórczych - ocenili zgodnie eksperci uczestniczący w debacie zorganizowanej w Brukseli przez Euractiv oraz PGE Polską Grupę Energetyczną.

Kilkudziesięciu przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, biznesu i organizacji pozarządowych dyskutowało w kluczowym momencie tuż przed przyszłotygodniowym ogłoszeniem przez KE zasad "Nowego Zielonego Ładu" oraz szczytem Rady Europejskiej, na którym omawiane będą cele klimatyczne Unii Europejskiej do 2050 r. Bruksela szacuje, że tylko osiągnięcie tych celów do 2030 roku będzie wymagać rocznych inwestycji w wysokości około 180 miliardów euro w całej UE.

Emil Wojtowicz, wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds. finansowych, podkreślał, że musimy zapewnić odpowiednie wsparcie finansowe, aby osiągnąć przejście do gospodarki neutralnej dla klimatu. Jest to szczególnie widoczne w przypadku państw członkowskich silnie uzależnionych od węgla.
W tym kontekście fundusz Just Transition Fund, ustanowiony w nowym wieloletnim budżecie UE, stanowi krok we właściwym kierunku. Pieniądze dostępne dla JTF muszą być jednak znacznie wyższe niż 5 miliardów euro nowych środków dla całej UE, jak ostatnio zaproponowano. Ta kwota jest nieznaczna w porównaniu z potrzebami finansowymi transformacji energetycznej - wskazał Emil Wojtowicz.

Eksperci szacują, że tylko dla samego polskiego sektora energetycznego wymagane wydatki wynoszą nawet 210 miliardów euro do 2050 roku.
Niezbędne są "świeże pieniądze" na sprawiedliwą transformację energetyczną. Nie mogą one pochodzić z realokacji środków z innych funduszy UE, np. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego lub Funduszu Spójności, ponieważ oznacza to zmniejszenie tych pieniędzy dostępnych dla państw członkowskich. Dodatkowo środki z JTF powinny być wskazane na konkretne projekty transformacji elektrowni węglowych w kierunku OZE, np. w Elektrowni Bełchatów - podkreślał Emil Wojtowicz.
Wiceprezes PGE przypomniał, że do 2030 roku koncern chce uruchomić pierwsze farmy offshore, znacząco rozwinąć program fotowoltaiki i zbudować elektrownię gazową w Dolnej Odrze.

Tylko te trzy projekty, które wyraźnie wspierają unijny cel dekarbonizacji, będą nas kosztowały około 13 mld euro - wyliczał Emil Wojtowicz.

W czasie debaty w Euractiv Małgosia Bartosik, wiceprezes WindEurope, zaprezentowała wspólny dokument z trzema innymi europejskimi stowarzyszeniami: Eurelectric, EuropeOn, Avere, który wzywa Komisję Europejską do zwiększenia funduszu sprawiedliwej transformacji. W publikacji podkreślono, że tylko taka finansowa decyzja może wywrzeć rzeczywisty wpływ na transformację energetyczną. Europejskie organizacje zwróciły także uwagę, że JTF powinien priorytetowo być skierowany na transformację regionów węglowych w kierunku rozwoju OZE.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE