ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Politycy KO: jesteśmy gotowi do rzeczowej debaty z rządem na temat klimatu
04.12.2019r. 13:09

Politycy Koalicji Obywatelskiej zadeklarowali w środę gotowość do rzeczowej debaty z rządem na temat ochrony klimatu. Zapowiedzieli także złożenie projektu ustawy dotyczącej czystego powietrza.

Na konferencji prasowej Koalicji Obywatelskiej w Sejmie, dotyczącej trwającego w Madrycie szczytu klimatycznego COP25, liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka stwierdziła, że Polska jest "jednym z największych konsumentów węgla na świecie, a wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast świata - 36 jest miastami polskimi". Nowacka zarzuciła też premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że jego przekaz jest niespójny. "Premier Morawiecki opowiada w Polsce jedne historie, a tam, na szczycie klimatycznym inne. Nasz rząd nie ma czym się chwalić" - stwierdziła polityk.

Nowacka podkreśliła, że ważna jest solidarność międzypokoleniowa, a jak dodała, "jedyny cel, jaki przyświeca premierowi Morawieckiemu, to opowiadanie nieprawd i dyrdymałów na temat wspaniałych zmian projektowanych w Polsce". Nowacka dodała, że "tak naprawdę premier próbuje zdobyć pieniądze, które będzie wykorzystywał, żeby pokryć bardzo kosztowne obietnice wyborcze".

Liderka iPL skierowała do premiera pytanie dotyczące gotowości Polski do działań na rzecz klimatu. "Jakie są realne propozycje rządu, aby zapobiegać kryzysowi klimatycznemu?" - pytała. Podkreśliła jednocześnie, że KO jest odpowiedzialną opozycją, gotową do debaty. "Wiemy, że temat zmian klimatycznych jest fundamentalny dla Polski, Europy i świata. Jesteśmy przygotowani do rzeczowej debaty z premierem, z rządem na ten temat" - zapowiedziała.
Wiceszef PO Borys Budka powiedział, że chciałby poznać prawdziwą opinię premiera Mateusza Morawieckiego na temat górnictwa. "Czy jest tak, jak obiecuje na spotkaniach z górnikami, że będziemy przez kolejne lata stawiać na węgiel? Czy jest tak, jak mówi jadąc za granicę o rzekomych inwestycjach w odnawialne źródła energii, czy też wprowadzenia transformacji energetycznej" - pytał polityk PO. Budka zapowiedział także złożenie przez KO ustawy dotyczącej czystego powietrza. "Liczymy na to, że projekty dotyczące ochrony środowiska i klimatu będą procedowane w sposób pozapolityczny, w szybkim trybie parlamentarnym" - podkreślił.

Małgorzata Tracz (Zieloni) stwierdziła, że Polska jest jednym z największych hamulcowych ambitnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej. "Wszyscy będziemy pozbawieni funduszy unijnych oraz możliwości przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji energetycznej" - mówiła. Dodała, że "Polska jest jedynym krajem w Unii, który nie sprosta wymogom porozumienia paryskiego z 2015 roku

Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej przekonywała o korzyściach płynących ze stosowania odnawialnych źródeł energii. "Energetyka wiatrowa jest nawet dwukrotnie tańsza, jeśli chodzi o 1 MWh produkcji prądu" - stwierdziła. Dodała, że obecnie "energetyka węglowa nie jest już tańsza". Przekonywała, że działania rządu nie są w interesie konsumentów, środowiska i przyszłych pokoleń.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE