ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wicemarszałek Małopolski apeluje do gmin o dotacje na wymianę kotłów
05.12.2019r. 14:38

O dotacje z własnego budżetu na wymianę nieekologicznych palenisk zaapelował do gmin z tzw. obwarzanka krakowskiego wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. Bez determinacji władz samorządowych nie przyspieszymy rozwiązania problemu - dodał.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Krakowie wicemarszałek mówił, że obecnie dotacje na wymianę nieekologicznych palenisk pochodzą przede wszystkim ze środków centralnych i unijnych, a gminy z tzw. obwarzanka krakowskiego (14 gmin otaczających miasto) przeznaczają na ten cel nie więcej niż 0,1 proc. własnego budżetu.

Zwrócił uwagę, że wyjątek stanowią gmina Skawina, która przeznacza 0,4 proc. własnych środków na wymianę pieców, a także gmina Kraków, która kieruje na ten cel 0,6 proc. własnych środków. Gmina Niepołomice - jak mówił wicemarszałek - nie wydaje żadnych środków własnych na wymianę pieców, a gmina Kocmyrzów-Luborzyca - 0,01 proc.

"Bez determinacji władz samorządowych, gminnych, rozwiązania problemu nie przyspieszymy, a do 2022 r. chcemy wyeliminować wszystkie kopciuchy w Małopolsce" - powiedział Urynowicz.

Obecny na konferencji prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Piotr Woźny ocenił, że lata 2012-2018 to czas "najbardziej intensywnej walki z niską emisją". Tylko gmina Kraków w tym czasie otrzymała 128,5 mln zł dotacji z NFOŚiGW oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚ) na ochronę powietrza.
"Cieszymy się z zielonych kropek w Krakowie - to optymistyczny sygnał i nadzieja w smogowej beznadziei, która się nad Polską przetaczała" - mówił prezes NFOŚiGW. Dodał, że poprawa jakości powietrza to efekt m.in. presji wywieranych przez mieszkańców zrzeszonych w grupach antysmogowych oraz zintegrowanych działań władz publicznych.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚ) w Krakowie Kazimierza Koprowskiego, w latach 2012-2018 dotacja z NFOŚ i WFOŚ dla gminy Kraków przeznaczona na ochronę powietrza wyniosła 128,5 mln zł, a pożyczka WFOŚ - prawie 78,3 mln zł. Udział procentowy środków WFOŚ i NFOŚ w całkowitych kosztach zadania (ponad 291,3 mln zł) to prawie 71 proc., pozostały wkład to środki własne gminy miejskiej Kraków.

W efekcie redukcja emisji dwutlenku węgla wyniosła kilkadziesiąt tys. ton rocznie, emisję pyłu PM10 zmniejszono rocznie o ponad kilkaset ton, a emisja pyłu PM2,5 zmniejszyła się o kilkaset ton rocznie.

Prezes WFOŚiGW mówił też o Programie Priorytetowym Czyste Powietrze na terenie gmin powiatu krakowskiego. Od 18 września 2018 r. do 2 grudnia br. mieszkańcy Krakowa i okolicznych gmin złożyli wnioski o dofinansowanie wymiany pieców w sumie na prawie 42 mln zł; mieszkańcy samego Krakowa złożyli 550 wniosków, co przekłada się na prawie 14,3 mln zł dotacji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE