ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent Białorusi krytykuje brak umowy na dostawy gazu z Rosją
05.12.2019r. 15:17

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka skrytykował pracę rządów Rosji i Białorusi, ponieważ zaprzepaściły porozumienie dotyczące dostaw gazu. Jego zdaniem to nie Mińsk odpowiada za zaistniałą sytuację. Jednocześnie stwierdził, że Białoruś nie zamierza stać się częścią Rosji - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Nikt na Białorusi nie zamierza rezygnować z niepodległości oraz suwerenności naszego kraju. Nie jestem durniem, który był prezydentem przez pięć lat. Nie chcę przekreślić tego wszystkiego, co robiłem razem z wami, narodem, czyli stworzenia suwerennego i niezależnego państwa - powiedział. - Nigdy nie zamierzaliśmy i nie zamierzamy stać się częścią jakiegokolwiek innego kraju, nawet bratniej Rosji - dodał białoruski prezydent.

Jednocześnie zapowiedział, że w trakcie rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, zaplanowanych na 7 grudnia, może zostać podjęta decyzja o pogłębieniu integracji obydwóch państw. Zaznaczył, że będzie to dotyczyło wyłącznie kwestii ekonomicznych. - Jeżeli ktoś przeżywa, że jutro prezydentem nie będzie Łukaszenko, to niech się nie martwi. Nie rozmawiamy o aspektach politycznych - powiedział Łukaszenka.

Odnosząc się do integracji gospodarczej stwierdził, że w wielu aspektach nie zostały jeszcze podjęte żadne decyzje. Przede wszystkim w kwestii surowców energetycznych. - Jak możemy mówić o dalszej integracji, jeżeli dzisiaj nie mamy umowy na dostawy gazu? Mimo, że porozumieliśmy się w tej sprawie, to nasze rządy to zaprzepaściły. Za chwilę rozpocznie się nowy rok, a my nie mamy umowy dotyczącej cen i wolumenu dostaw gazu. To nie jest wina białoruskiego rządu - stwierdził. Obecnie Białoruś płaci Rosjanom 127 dolarów za 1000 m sześc. błękitnego paliwa.
We wrześniu Rosja poinformowała, że oba państwa pracują nad planem mapy drogowej, który zakłada stworzenie wspólnego rynku gazu.

Umowa o utworzeniu państwa związkowego Rosji i Białorusi została podpisana w grudniu 1999 roku. Dokument zakłada utworzenie wspólnej przestrzeni politycznej, gospodarczej oraz celnej. W grudniu 2018 roku prezydenci Rosji i Białorusi podjęli decyzję o powołaniu międzyrządowej grupy roboczej ds. rozwoju integracji. Pod koniec czerwca, po spotkaniu z rosyjskim premierem, szef białoruskiego rządu poinformował, że do listopada Mińsk i Moskwa powinny uzgodnić wszystkie mapy drogowe, a w grudniu zostanie przedstawiony harmonogram całego procesu - czytamy w BiznesAlert.pl.
Deutsche Welle/RIA Novosti , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE