ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Timmermans o Zielonym Ładzie: huty zamiast węgla będą używać wodoru
05.12.2019r. 18:37

Huty zamiast węgla będą musiały używać wodoru - tak o rozmiarach stojących przed Unią Europejską wyzwań inwestycyjnych mówił w czwartek wiceszef KE Frans Timmermans, przedstawiając koncepcję Europejskiego Zielonego Ładu.

W swoim wystąpieniu przed zasiadającymi w Komitecie Regionów samorządowcami z UE-28 Holender niewiele miejsca poświęcił konkretom dotyczącym finansowania transformacji energetycznej UE. Skupił się natomiast na zobrazowaniu zagrożenia i rozmiarów inwestycji, które trzeba będzie ponieść, aby UE stała się neutralna dla klimatu.

"Huty zamiast węgla i innych paliw kopalnych będą musiały wykorzystywać wodór, proszę sobie tylko wyobrazić, jaki poziom inwestycji będzie tutaj konieczny (...). Trzeba będzie zastanowić się, jak uwolnić potencjał inwestycyjny inwestorów publicznych i prywatnych" - mówił Timmermans.

Wiceszef KE kilkukrotnie podkreślał, że mamy do czynienia z kryzysem klimatycznym. Porównał obecną sytuację do odkrycia przez astronomów komety, która zmierza w kierunku Ziemi i uderzy w nią za 30 lat, jeśli nie podejmiemy działań. Zapytał, czy wówczas pojawiłyby się głosy, że trzeba coś zrobić, ale nie powinno być to zbyt uciążliwe i nie powinno wpływać za bardzo na biznes.

"Znajdujemy się w sytuacji kryzysowej, to, co jest konieczne do zrobienia, to nie jest coś, co jest przyjemne, więc proszę nie mówić, że te zmiany nie mogą przeszkadzać przedsiębiorstwom. Wszystko i wszyscy będą musieli się dostosować, zresztą większość firm rozumie tę awaryjną sytuację (...). Mamy do czynienia z fundamentalną zmianą paradygmatu, im szybciej to zrozumiemy, tym szybciej dojdziemy tam, gdzie powinniśmy" - oznajmił Timmermans.

Dodał, że jest realistą, ale jednocześnie optymistą - uważa, że Europa może stać się nowym przywódcą światowej gospodarki, tworząc gospodarkę o obiegu zamkniętym, budując ogólnoeuropejskie sieci energetyczne, w tym samym czasie rezygnując z węgla.

KE chciałaby, żeby jeszcze w grudniu wszystkie państwa członkowskie UE zobowiązały się do celu neutralności klimatycznej, aby Europa do 2050 r. stała się "pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem". Na razie na złożenie tak daleko idącej deklaracji nie zdecydowała się Polska, która musiałaby ponieść najwyższe koszty transformacji.
W środę przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przekazała, że celem Komisji Europejskiej wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym będzie zmobilizowanie w latach 2020-2027 na ten cel funduszy rzędu 100 mld euro.

Timmermans odniósł się natomiast do proponowanego instrumentu, który miałby pomóc regionom odchodzącym od paliw kopalnych - Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, mówiąc, że choć jest on bardzo ważny, jest tylko jednym z elementów szerszego mechanizmu. Zdaniem wiceszefa KE Unia musi przeorientować wszystkie polityki, by pomóc zarówno regionom i miastom, jak i państwom członkowskim.

"Jeśli chodzi o Zielony Ład - zawsze słyszę pytanie: ale czy możemy sobie na to pozwolić, gdyż potrzebujemy inwestycji na poziomie setek miliardów euro rocznie, a następnie pada pytanie, skąd pozyskamy środki. Mnie to aż tak nie niepokoi, ale (...) chciałbym, żeby ludzie zrozumieli, że koszty braku działania będą ogromne" - podkreślił Timmermans.

Neutralność dla klimatu, którą UE miałaby osiągnąć w 2050 r., wiąże się z koniecznością ograniczania emisji CO2 pochodzącego ze spalania paliw kopalnych. Będzie to szczególnie trudne dla krajów takich jak Polska, których gospodarka opiera się na węglu.


Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energetyk77 05.12.2019r. 21:12
Nie wiem jak wodór oddziaływuje na mózg ludzi, ale sądząc z tej wypowiedzi silniej niż zioła czy grzybki meksykańskie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE