ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

OPEC. Porozumienie naftowe z większymi cięciami wydobycia, ale bez przedłużenia
06.12.2019r. 07:51

Kraje OPEC+ zdecydowały o zwiększeniu cięć wydobycia ropy w ramach porozumienia naftowego. Nie przedłużyły jednak układu. Oznacza to, że na razie będą bronić obecnego poziomu cen ropy i okaże się, co będzie dalej - czytamy w BiznesAlert.pl.

Producenci ropy z kartelu OPEC i dwunastu spoza organizacji (grupa OPEC+). Rosjanie zgodzili się na cięcia większe o 0,5 mln baryłek dziennie w stosunku do kwoty 1,2 mln baryłek dziennie z układu obowiązującego do końca marca 2020 roku. W zamian dostali zgodę na niewliczanie kondensatu gazowego do wydobycia ropy w tym kraju (około 80 tysięcy baryłek z 220 tysięcy kwoty cięć).

Firmy rosyjskie jak Rosnieft obawiały się ich wprowadzenia, bo wpłynęłyby na ich programy inwestycyjne, które realizują w celu zastępowania wydobycia ze starych złóż nowym. Ograniczenia OPEC+ mogłyby im utrudnić ten proces. Udział Rosji w nowych cięciach zostanie dopiero określony.

Analitycy wskazują, że wyższe cięcia są potrzebne Arabii Saudyjskiej do podniesienia wyceny akcji Saudi Aramco przed prywatyzacją kolejnej transzy. Nie spodziewają się jednak, że nowe ambicje porozumienia podniosą znacząco cenę ropy, bo nie doszło do przedłużenia układu.
Nowe cięcia wchodzą w życie od Nowego Roku. Grupa zdecyduje w marcu czy i na jakich warunkach przedłużyć porozumienie. Podział kwot nowych cięć nastąpi 6 grudnia. Nie będzie to łatwe, bo Iran, Libia i Wenezuela zaniżają wyniki produkcji OPEC i organizacja musi znaleźć sposób na włączenie ich wyników do wspólnych obliczeń. Póki co są zwolnione z cięć. Z kolei część krajów jak Irak czy Rosja nie realizuje w pełni cięć ustalonych poprzednio.

Analitycy spodziewają się istotnego wzrostu podaży w drugiej połowie 2020 roku, który może przełożyć się na spadek cen ropy i - być może - reakcję OPEC+. Oznacza to, że nowy układ może mieć na celu nie tyle podwyżkę cen ropy, co uniknięcie dalszych jej spadków. Baryłka Brent reaguje na wieści o wyższych cięciach nieznacznym wzrostem wartości powyżej 62 dolarów. Kraje OPEC+ deklarują, że okolice tej ceny to stan komfortowy z ich punktu widzenia.
Kommiersant/Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE