ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Rozmowy o ekologii na Akademii Ekodobrych Praktyk GiEKSY
06.12.2019r. 15:23

Akademia Ekodobrych Praktyk GiEKSY to projekt edukacyjny spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. Jego ideą jest popularyzacja najnowszych rozwiązań technologicznych w zakresie ochrony klimatu, gleby i wody w energetyce oraz w przemyśle. W ramach akademii odbywają się seminaria, w których uczestniczą przedstawiciele samorządów terytorialnych, przedsiębiorstw oraz administracji publicznej. Najnowszą edycję seminarium zorganizowano w Bełchatowie.

Honorowy patronat nad Akademią Ekodobrych Praktyk GIEKSY sprawuje posłanka Anna Paluch, Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Merytorycznym patronem przedsięwzięcia jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK). Wykłady prowadzą wybitni pracownicy naukowi prestiżowych polskich uczelni, specjaliści krajowych instytucji publicznych odpowiedzialnych za ochronę środowiska oraz pracownicy PGE GiEK.

Podczas ostatniego seminarium posłanka Anna Paluch przekazała słuchaczom informacje na temat najważniejszych prac legislacyjnych, które były przedmiotem obrad sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Z kolei Norbert Grudzień, wiceprezes PGE GiEK ds. inwestycji i zarządzania majątkiem, zaprezentował proces dostosowania Elektrowni Bełchatów do restrykcyjnych norm środowiskowych, które zaczną obowiązywać w 2021 roku. Z interesującym wykładem wystąpił prof. Zbigniew Kledyński z Politechniki Warszawskiej, przedstawiając wyniki badań naukowych nad wykorzystaniem pyłów węglowych w budownictwie. Seminarium zakończył poseł Jan Duda, który opowiedział o pracy komisji rolnictwa w kontekście biogazu i planów wsparcia budowy rozproszonej energetyki z wykorzystaniem tego paliwa w gminach wiejskich.

- Wiodącą tematyką seminarium były kierunki rozwoju PGE GiEK w kontekście dbałości o środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski. Uczestnicy rozmawiali m.in. o zagospodarowaniu pyłów z elektrofiltrów Elektrowni Bełchatów w branży drogowej, wykorzystaniu paliwa alternatywnego RDF i preRDF w procesie współspalania przy produkcji energii, biogazowniach jako elementach energetyki rozproszonej i miejscach do utylizacji odpadów bio, a także o kosztach dostosowania do konkluzji BAT polskich elektrowni konwencjonalnych. Spotkanie z przedstawicielami parlamentu, instytucji działających w obszarze ochrony środowiska oraz fachową kadrą akademicką jest okazją do wymiany ważnych doświadczeń z obszaru ekologii oraz inspiracją do podejmowania nowych, proekologicznych działań - podkreśla Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

W Akademii Ekodobrych Praktyk GIEKSY nie zabrakło również wycieczek technicznych, podczas których uczestnicy seminarium mogli zapoznać się z osiągnięciami Elektrowni i Kopalni Bełchatów w obszarze dbałości o środowisko naturalne. Seminarzyści zwiedzili blok energetyczny 858 MW Elektrowni Bełchatów, w którym zastosowano najnowocześniejsze dostępne technologie redukujące emisje substancji do atmosfery. Ponadto, zobaczyli Górę Kamieńsk - w pełni zrekultywowane i zagospodarowane zwałowisko zewnętrzne bełchatowskiej kopalni. Góra Kamieńsk ma 395 m n.p.m. i jest najwyższym wzniesieniem w centralnej Polsce. Usypały ją gigantyczne zwałowarki Kopalni Bełchatów z 1,4 mld m3 nadkładu zalegającego nad węglem brunatnym. Skala przeprowadzonych przez kopalnię działań rekultywacyjnych jest ogromna. Dotychczas zostało zrekultywowanych ponad 2200 ha terenów.

Na szczycie wzniesienia znajduje się elektrownia wiatrowa o łącznej mocy zainstalowanej 30 MW, składająca się z 15 turbozespołów (wiatraków). Z kolei na północnym stoku usytuowany jest Ośrodek Sportu i Rekreacji z bogatą ofertą letniej turystki i sportów zimowych, dzięki któremu Góra Kamieńsk stała się słynna w całym kraju. Kompleks narciarski ośrodka kusi amatorów tego sportu najdłuższym stokiem w centralnej Polsce oraz wyposażeniem, którego może pozazdrościć niejeden górski kurort. Trasa narciarska ma długość 760 metrów, a szerokość waha się od 30 do 150 m. Latem ośrodek także dostarcza dużą dawkę adrenaliny. Zbocza góry to przede wszystkim trasy rowerowe, które zostały skomunikowane z Bełchatowem i mają łączną długość 60 km. Ośrodek, wybudowany przez kopalnię na zwałowisku zewnętrznym Pola "Bełchatów", jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców regionu. Frekwencja w sezonie zimowym, w zależności od warunków narciarskich, dochodzi do 150 tys. narciarzy i snowboardzistów.

PGE GiEK planuje organizację kolejnych spotkań merytorycznych w ramach Akademii Ekodobrych Praktyk GIEKSY.
PGE GiEK

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE