ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny akumulatorów znowu spadły. "Punkt zwrotny" coraz bliżej
06.12.2019r. 15:46

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, z analiz opublikowanych przez Bloomberga wynika, że w tym roku znowu spadły ceny akumulatorów, które stają się kluczową technologią mającą umożliwić nie tylko przejście na zeroemisyjny transport, ale także niezbędną do dekarbonizacji sektora energetycznego.

Akumulatoruy to na razie najważniejsza technologia magazynowania stosowana nie tylko w samochodach elektrycznych, ale także w stacjonarnych magazynach umożliwiających gromadzenie nadwyżek energii odnawialnej oraz stabilizujących system energetyczny dzięki możliwości łagodzenia wahań podaży i popytu na energię.

Według najnowszego raportu Bloomberg New Energy Finance, w tym roku średnia cena akumulatorów litowo-jonowych spadła do 156 USD/kWh, podczas gdy jeszcze w roku 2010 wynosiła około 1,1 tys. USD/kWh.

BNEF tłumaczy, że obecnie na spadek cen akumulatorów wpływają przede wszystkim rosnąca skala produkcji, wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych oraz wprowadzanie nowych rodzajów baterii charakteryzujących się wyższą gęstością energii.

W najbliższych latach dalszy spadek cen akumulatorów ma wynikać z niższych kosztów produkcji, nowej architektury akumulatorói oraz optymalizacji łańcucha dostaw.

- Koszty produkcji spadają dzięki optymalizacji linii produkcyjnych, rosnącej gęstości na poziomie katody i ogniwa. Zredukowanie kosztów produkcji umożliwi też rozbudowa istniejących fabryk - komentuje Logan Goldie-Scot z BNEF.

Bloomberg ocenia, że jeśli zakładane tempo spadku cen baterii zostanie utrzymane, do 2023 roku osiągną one poziom 100 USD/kWh, co umożliwi m.in. zrównanie kosztu produkcji samochodów elektrycznych z kosztem produkcji aut z silnikami spalinowymi.
To projekcja nieco bardziej optymistyczna od sformułowanej wcześniej w tym roku przez analityków firmy doradczej McKinsey, którzy ocenili, że średni koszt baterii spadnie do poziomu 100 USD/kWh w roku 2025.

Ponadto prognoza BNEF zawarta w przedstawionym w tym tygodniu raporcie "2019 Battery Price Survey" wskazuje, że w kolejnym roku, 2024, globalny popyt na akumulatory sięgnie 2 TWh.

Z kolei do roku 2030 rynek akumulatorów ma osiągnąć wartość 116 mld dolarów, nie wliczając wartości generowanej w łańcuchu dostaw. Póki co w 2019 roku wartość tego rynku jest szacowana przez Bloomberga na niewiele ponad 20 mld dolarów.

Eksperci Bloomberga oceniają, że w drugiej połowie przyszłej dekady kluczowe dla dalszej redukcji kosztu akumulatorów stanie się zwiększenie gęstości energii na poziomie ogniw i zestawów baterii. W tym kontekście kluczowe ma się okazać wdrożenie technologii anod krzemowych i litowych, nowych rodzajów katod, a także baterii ze stałym elektrolitem.

- Droga do osiągnięcia poziomu 100 USD/kWh do roku 2024 jest realna, nawet jeśli w międzyczasie pojawią się przeszkody. Więcej niejasności pojawia się w zakresie dalszego spadku cen do poziomu 61 USD/kWh w roku 2030 - nie dlatego, że jest to niemożliwe, ale raczej dlatego, że trzeba wziąć pod uwagę wiele opcji - czytamy w komentarzu BNEF.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk77 06.12.2019r. 16:43
Nawet jak cena akumulatorów spadnie do zera, to i tak magazyny mocy będą kosztowne, ze wzgledu na opomiarowanie i... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 08-12-2019r. 11:15 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE