ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Iran. Prezydent Rowhani skierował do parlamentu projekt nowego budżetu
08.12.2019r. 07:50

Prezydent Iranu Hasan Rowhani skierował w niedzielę do parlamentu projekt nowego budżetu, który ma pomóc irańskiej gospodarce w złagodzeniu skutków amerykańskich sankcji. Projekt zmniejsza zależność gospodarki od wydobycia i sprzedaży ropy naftowej oraz gazu.

"Tak samo jak w roku bieżącym, nasz przyszłoroczny budżet będzie budżetem oporu i wytrwałości w obliczu sankcji narzuconych przez Stany Zjednoczone" - powiedział prezydent w przemówieniu otwierającym posiedzenie Islamskiego Zgromadzenia Konsultatywnego poświęcone uchwaleniu budżetu. Jego słowa cytują media państwowe w Iranie.

W wystąpieniu, które było transmitowane na żywo przez państwowe radio, Rowhani zaznaczył, że rząd zamierza uczynić wszystko, co w jego mocy, by zmniejszyć zależność gospodarki od produkcji ropy naftowej i gazu.

Iran dysponuje czwartymi co do wielkości potwierdzonymi rezerwami ropy naftowej na świecie i jest to surowiec najwyższj jakości. Zgodnie z szacunkami amerykańskiej agencji rządowej Energy Information Administration większe zasoby niż Iran ma jedynie Wenezuela, Arabia Saudyjska oraz Kanada. W styczniu 2018 roku rezerwy tego kraju wynosiły 157 mld baryłek; to daleko nie wszystko, bo w 2019 r. prezydent Iranu Hasa Rowhani ogłosił odkrycie ogromnych złóż ropy naftowej na południowym zachodzie kraju, co zwiększa rezerwy Iranu o jedną trzecią.

Mimo tak ogromnych złóż niedobory benzyny na rynku są w Iranie chlebem powszednim. W kraju brakuje rafinerii, a te, które zachowują moce produkcyjne, borykają się z niedoborem części zamiennych niezbędnych dla ich funkcjonowania. Import części ograniczają zaś sankcje nałożone na Iran.
15 listopada władze Iranu wprowadziły racjonowanie benzyny w sprzedaży detalicznej i ogłosiły podwyżki cen paliw. Środki uzyskane z podwyżek są przeznaczone na pomoc dla 18 mln najbardziej potrzebujących rodzin. Decyzja o racjonowaniu benzyny miała też na celu powstrzymanie procederu nielegalnego wywożenia przez Irańczyków taniej benzyny do krajów sąsiednich i sprzedawanie jej tam z zyskiem.

Iran jest krajem, gdzie cena paliw jest jedną z najniższych na świecie. Wynika to nie tyle z bogatych zasobów surowcowych, ale z faktu, że państwo dopłaca do benzyny i że w kraju panuje wysoka inflacja.

Po jednostronnym wycofaniu się USA w maju 2018 roku z porozumienia nuklearnego, zawartego przez sześć światowych mocarstw z Iranem, Stany Zjednoczone przywróciły surowe sankcje gospodarcze na Iran, w tym m.in. na eksport irańskiej ropy naftowej. Administracja prezydenta Donalda Trumpa prowadzi wobec Iranu kampanię "maksymalnej presji", starając się zmusić ten kraj do zawarcia nowego porozumienia, które obejmowałoby również jego program rakietowy i działania w regionie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE