ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Amazon wybuduje jedną z największych elektrowni PV w Europie
09.12.2019r. 09:21

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, ogromną elektrownię fotowoltaiczną amerykański koncern wybuduje w Hiszpanii. To kolejna inwestycja w odnawialne źródła energii, które Amazon ogłosił w tym roku.

Koncern kierowany przez Jeffa Bezosa ogłosił, że jego pierwsza inwestycja w odnawialnej źródła energii w Hiszpanii zostanie zrealizowana w pobliżu Sewilli, gdzie Amazon wybuduje elektrownię fotowoltaiczną o mocy 149 MW mającą produkować energię na potrzeby centrów logistycznych oraz serwerowych.

Będzie to jedna z największych tego rodzaju instalacji w Europie. Roczny uzysk energii z hiszpańskiej elektrowni fotowoltaicznej Amazona ma wynosić około 300 GWh.

Jednocześnie amerykański koncern ogłosił budowę dwóch innych elektrowni fotowoltaicznych, które powstaną w Illinois oraz Virginii. Ich łączna mocy wyniesie 180 MW i mają wytwarzać w skali roku w sumie około 400 GWh energii elektrycznej.

Te inwestycje zwiększają potencjał projektów OZE, w które zaangażował się Amazon, do 1,9 GW. Źródła o takiej mocy mają wytwarzać rocznie w sumie 5,3 TWh energii elektrycznej. Składa się na to 21 dużych farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz ponad 50 systemów PV umieszczonych na dachach hal Amazona.

Wcześniej w tym roku Amazon ogłosił podpisanie trzech kolejnych umów na zakap energii z farm wiatrowych, które powstaną w USA, Irlandii i Szwecji. Ich łączna moc wyniesie 229,2 MW, a roczny wolumen produkowanej energii jest szacowany na 670 MWh.

W przypadku pierwszej zakontraktowanej farmy wiatrowej o mocy 91,2 MW, która powstanie w Irlandii, uruchomienie generacji zaplanowano na koniec 2021 r. Wcześniej zostanie uruchomiona farma wiatrowa o mocy 91 MW, która powstanie w Bäckhammar w Szwecji i która ma rozpocząć produkcję pod koniec 2020 r. W tym samym czasie zostanie uruchomiona farma wiatrowa w Tehachapi w Kalifornii, która ma osiągnąć moc 47 MW.

Energia wiatrowa zasili lokalną infrastrukturę działu Amazon Web Services (AWS), który docelowo ma przejść na energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. W 2018 r. AWS miał osiągnąć 50-procentowy udział OZE w miksie konsumowanej energii.

Amazon wylicza, że po uruchomieniu produkcji energii z trzech zakontraktowanych farm wiatrowych, wraz z wcześniejszymi umowami na zakup energii odnawialnej AWS będzie kupować w sumie około 2,7 GWh energii odnawialnej rocznie, co odpowiada rocznemu zużyciu energii przez około 262 tys. amerykańskich gospodarstw domowych.

Największa, dotychczas podpisana przez Amazon umowa w tym zakresie dotyczy zakupu 90 proc. energii z farmy wiatrowej o mocy 253 MW, która rozpoczęła pracę w Teksasie pod koniec 2017 r. i która ma produkować w skali roku około 1 GWh energii elektrycznej.

Wcześniej w tym roku brytyjskie media poświęcone tematyce odnawialnych źródeł energii informowały o przygotowaniach do budowy ogromnej dachowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 4,074 MW na dachach centrum logistycznego Amazona w mieście Tilbury. Na ten potencjał złoży się ponad 15 tys. modułów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 270 W, które ma dostarczyć chiński producent Jinko Solar i które obsłużą 82 falowniki od Huawei.
Dodatkowo infrastrukturę Amazona w Tilbury będzie zasilać bateryjny magazyn energii o mocy 3,77 MW złożony z Powerpacków Tesli (nie podano ich łącznej pojemności). Ich zadaniem będzie m.in. zapewnianie mocy w czasie szczytowego zapotrzebowania.

Wiadomo, że cała energia z fotowoltaiki ma być konsumowana na miejscu. Roczny pobór energii infrastruktury Amazona w Tilbury wynosi około 20 GWh, a nowy system fotowoltaiczny ma produkować w skali roku ok. 3,5 GWh. Amerykański koncern chce zaspokajać z fotowoltaiki ok. 18 proc. zapotrzebowania swojego brytyjskiego centrum.

Podobne instalacje, ale o mniejszych rozmiarach, Amazon ma planować także w innych lokalizacjach w Wielkiej Brytanii.

W centrum logistycznym w Daventry amerykański koncern chce zainstalować system PV o mocy 590 kW, na co złoży się niemal 2,2 tys. modułów JA Solar, a także 12 falowników Huawei.

Inna instalacja fotowoltaiczna w centrum w Doncaster, którą chce uruchomić Apple, ma osiągnąć moc ponad 2 MW. Z kolei w Rugeley pracę infrastruktury Amazona ma wspomagać system PV o mocy niemal 250 kW.

Wcześniej, na przełomie 2017 i 18 r. na dachach hal Amazona, które powstały we włoskiej Bolonii, uruchomiono system fotowoltaiczny, którego moc wynosi 965 kW. Powierzchnia tej instalacji sięga 5,23 tys. m2, a jej wykonawca, włoska firma Enneray, wyliczył, że stopa zwrotu z inwestycji wyniesie ok. 11,4 proc.

Koncern kierowany przez Jeffa Bezosa realizuje cel zwiększenia udziału zielonej energii w swoim miksie energetycznym do 80 proc. do roku 2024 oraz do 100 proc. do 2030 r.

Na razie Amazon pozostaje jednak w tyle za innymi technologicznymi potentatami z USA, którzy już osiągnęli 100-procentowe pokrycie swojego zapotrzebowania energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Liderem w tym gronie jest Google, który już zabezpieczył dostawy energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w ilości odpowiadającej jego całkowitemu zapotrzebowaniu, a obecnie działania Google mają zmierzać do zabezpieczenia zakupu zeroemisyjnej energii dla wszystkich operacji w trybie 24/7.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE