ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jutro kolejna aukcja dla wiatru i PV. Jakie są efekty dotychczasowych aukcji?
09.12.2019r. 10:08

Jak przypomina portal Gramwzielone.pl, jutro odbędzie się aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, w której wsparciem zostanie objętych kilkaset projektów. Będzie to już kolejna tego rodzaju aukcja. Jakie efekty w postaci uruchomionych dotąd elektrowni przyniosły poprzednie tego rodzaju aukcje?

W aukcji, którą jutro przeprowadzi Urząd Regulacji Energetyki, wsparciem w postaci 15-letnich gwarancji ceny może zostać objęta zaoferowana przez inwestorów energia w ilości 11,445 TWh, której wartość może sięgnąć 623,524 mln zł, co może się przełożyć na wybudowanie głównie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 0,7 GW.

Będzie to już czwarta aukcja dla projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW. Pierwsza aukcja odbyła się pod koniec grudnia 2016 r., druga pod koniec czerwca 2017 r., a trzecia w listopadzie ubiegłego roku.

W przypadku dwóch pierwszych aukcji minął już termin na uruchomienie produkcji energii - po pierwszej aukcji inwestorzy mieli na to czas do końca grudnia 2018 r., a po drugiej do końca czerwca tego roku. Ile elektrowni udało się uruchomić w wymaganym terminie?

Według danych uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl w Urzędzie Regulacji Energetyki, z projektów objętych wsparciem w wyniku pierwszej aukcji udało się uruchomić 57. Na tę liczbę złożyło się 56 farm fotowoltaicznych o całkowitej mocy 53,515 MW oraz jedna elektrownia wiatrowa o mocy 0,8 MW.

Oznacza to, że z 86 projektów, dla których inwestorzy zagwarantowali wsparcie w aukcji z grudnia 2016 roku, udało się uruchomić w sumie 66,2 proc.

Natomiast z 352 projektów, dla których inwestorzy zagwarantowali sobie wsparcie w aukcji z czerwcu 2017 roku, udało się uruchomić wytwarzanie w przypadku 304 elektrowni o łącznej mocy 263,053 MW - w tym dwóch projektów wiatrowych o łącznej mocy 1,7 MW, co oznacza skuteczność na poziomie ponad 86,3 proc. (to dane zaktualizowane przez URE - w sierpniu br. informowaliśmy na podstawie uzyskanych wówczas statystyk o uruchomionych 222 projektach o łącznej mocy 191,823 MW).

Jakie są efekty w postaci uruchomionej i potwierdzonej uzyskaną koncesją sprzedaży energii z projektów objętych gwarancjami w wyniku trzeciej aukcji, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku?
W ubiegłorocznej aukcji wygrały 554 oferty złożone przez 251 wytwórców. Nie wykorzystano jednak całego udostępnionego przez Ministerstwo Energii budżetu tej aukcji. W sumie sprzedano 8,17 TWh energii elektrycznej o wartości 2,878 mld zł. Tymczasem zgodnie z początkowymi warunkami maksymalna wartość i ilość energii, która mogła zostać sprzedana w drodze tej aukcji, wynosiła 16,06 TWh oraz 6,243 mld zł.

Ceny energii, które zabezpieczono w aukcji z 2018 r. w przypadku skutecznie zgłoszonych ofert, wyniosły od 288,99 zł/MWh do 364,99 zł/MWh.

Jak na razie, według stanu na dzień 7 listopada br., w systemie aukcyjnym wytwarzanie rozpoczęło 6 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,926 MW, które wygrały ubiegłoroczną aukcję, a także jedna elektrownia wiatrowa o mocy 0,85 MW.

Inwestorzy, którzy wygrali aukcję z 2018 roku, uzyskali wydłużenie terminów na uruchomienie sprzedaży energii dzięki ostatniej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii - zarówno w przypadku projektów wiatrowych - z 30 do 33 miesięcy, jak i projektów fotowoltaicznych - z 18 do 24 miesięcy. Tyle samo czasu będą mieć inwestorzy, którzy wygrają aukcję jutrzejszą.

Co ciekawe, do tej pory wytwarzanie udało się rozpocząć już także z objętych wsparciem w innej, ubiegłorocznej aukcji dwóch elektrowni wodnych o łącznej mocy 6,716 MW.

Daje to łączną moc instalacji OZE, które rozpoczęły wytwarzanie w systemie aukcyjnym do 7 listopada br., na poziomie 326,86 MW. W tym za 97 proc. mocy odpowiadają w sumie 364 elektrownie fotowoltaiczne o jednostkowej mocy do 1 MW.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE