ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Normy zanieczyszczenia powietrza w Sofii przekroczone 10-krotnie
09.12.2019r. 10:56

W poniedziałek rano w stolicy Bułgarii Sofii poziom zanieczyszczenia powietrza ponad 10-krotnie przekraczał normy. W ostatnich trzech dniach normy przekroczone były średnio trzykrotnie - twierdzą organizacje zajmujące się ochroną środowiska.

Według pozarządowej organizacji Air Sofia Info, która zainstalowała w bułgarskiej stolicy własne urządzenia pomiaru, w godzinach szczytu transportowego stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu sięga 2000 mikrogramów na metr sześcienny, a w godzinach mniejszego ruchu - 500-700. Dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w UE to 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Urządzenia pomiarowe zainstalowane przez władze znajdują się poza centrum miasta.

Mer Sofii Jordanka Fandykowa zaapelowała, żeby zrezygnować z ogrzewania domów drewnem i węglem. Według władz miasta to właśnie piece używane w dzielnicach, w których nie ma centralnego ogrzewania, emitują 40 proc. zanieczyszczeń. W niektórych dzielnicach spalane są w piecach śmieci, lakierowane czy malowane drewno i stara odzież.
Walka z zanieczyszczeniem powietrza była jedną z głównych obietnic Fandykowej, która miesiąc temu rozpoczęła czwartą kadencję jako mer stolicy. Władze proponowały już mieszkańcom bezpłatne piece na paliwo ekologiczne, a od niedawna oferują instalowanie filtrów na kominach. Do tej pory zainstalowano ich jednak zaledwie kilkadziesiąt.

Przy silnym zanieczyszczeniu powietrza władze Sofii mają obowiązek wprowadzenia tańszych biletów komunikacji miejskiej, żeby zachęcić mieszkańców do zrezygnowania z jazdy autem. Mimo przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza, nie zakazano poruszania się po mieście samochodami.

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska Sofia należy do miast Europy z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE