ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom przyznaje, że eksport nie pozwala już na subsydiowanie rosyjskiego rynku gazu
09.12.2019r. 15:07

Przychody z eksportu gazu już nie wystarczają do subsydiowania działalności spółki na rynku rosyjskim - poinformował cytowany przez BiznesAlert.pl Wiktor Jacenko, zastępca naczelnika departamentu ds. analiz ekonomicznych i kształtowania cen Gazpromu.

- Bądźmy ze sobą szczerzy. Takiej konfiguracji, gdy poprzez eksport wspieraliśmy nasz rynek krajowy, najprawdopodobniej już nie będzie. Daj Boże, aby ceny (400-500 dolarów za 1000 m sześc.), której my doświadczyliśmy, doczekało się również następne pokolenie. Takiej poduszki już więcej nie będzie. Myślę, że wkrótce dojdzie to do świadomości szefów ministerstw i urzędów - powiedział.

Według wyliczeń agencji Interfax, poziom parytetu eksportu (tzn. niższy eksport jest mniej opłacalny niż dostawy do najbardziej wysuniętych na zachód regionów Rosji) dla dostaw gazociągiem Nord Stream wynosi ok. 125 dolarów za 1000 m sześc. (w punkcie wyjścia w Niemczech), a przy dostawach przez Ukrainę (w punkcie wejścia na Słowacji) - 146 dolarów. Zeszłego lata, spotowe ceny gazu na europejskich rynkach spadły poniżej tych kwot. Co ciekawe, w najsłabszym trzecim kwartale, Gazprom wykazał, że średnia cena paliwa dla odbiorców spoza Wspólnoty Niepodległych Państw wyniosła 170 dolarów.
Zdaniem Jacenki, ze względu na brak wspomnianej poduszki, należy przeanalizować tempo wzrostu cen i taryf. W latach 2014-2019 ceny gazu wzrosły o 20 procent. - W tym czasie inflacja wzrosła o 57 procent, a podatek od wydobycia dla Gazpromu o 60 procent. Jak się odnosicie do takiej gospodarki procesu? Nie wspominając, że od 2015 roku nie podnoszono taryf na przesył gazu - powiedział przedstawiciel koncernu.

Odnosząc się do perspektywy rozwiązania problemów rosyjskiego rynku gazu przed uruchomieniem jednolitego rynku surowca w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, zaplanowanym na 2025 rok, przyznał, że ,,istnieje obawa, iż wszystkie wewnętrzne problemy, w taki czy inny sposób, zostaną przeniesione na wspólny rynek gazu" - czytamy w BiznesAlert.pl.
Interfax , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: PS 09.12.2019r. 16:59
Oligarchowie rosyjscy przez całe lata otrzymywali gaz do swoich firm po cenie 100-240 dolarów za 1000 m3 niższej niż... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: irek 09.12.2019r. 18:33
wolny rynek vs. socjalizm 1:0. Wynik zawsze w dłuższej perspektywie może być tylko jeden.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE