ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceminister klimatu: mechanizm wspierania transformacji energetycznej to krok w dobrą stronę
09.12.2019r. 15:37

Mechanizm wspierania transformacji energetycznej, który ma liczyć 100 mld euro to krok w dobrą stronę, ale musimy poczekać na szczegóły rozpisane w dokumentach - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński podczas spotkania z dziennikarzami.

- Sprowokowaliśmy dyskusję o tym, czy mamy środki na transformację energetyczną. W zeszłym tygodniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że planuje wprowadzić mechanizm, który ma liczyć łącznie 100 mld euro. To dobry krok, który może zapewnić udaną transformację - powiedział wiceminister klimatu. Podkreślił jednak, że należy najpierw zobaczyć co jest w szczegółach tej propozycji i co jest zapisane w dokumentach.

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że kwota jest kluczowa, ale równie ważne będą warunki, na jakich pomoc będzie udzielana, ponieważ jej konstrukcja powinna uwzględniać specyfikę Polski. - Chodzi o nasze postulaty. Kwota mechanizmu została zwiększona do 100 mld euro, a kwotę samego Funduszu zwiększono do 35 mld euro. Wszystko teraz zależy od kwestii technicznych, jak odsetek miejsc pracy w sektorach górniczych czy PKB per capita. Będziemy o tym dalej rozmawiać - powiedział Kurtyka.
Jak podkreślił Kurtyka, mechanizm 100 mld zł będzie dodatkową kwotą poza tą, która będzie zapisana w Wieloletnich Ramach Finansowania.

Pytany o możliwości finansowania energetyki jądrowej w ramach tego mechanizmu Kurtyka podkreślił, że Polska myśli o zapisach pryncypiów dotyczących neutralności technologicznej. - Myśląc o tym należy wspomnieć o gazie. Dla Polski decyzja EBI o zaprzestaniu wspierania gazu była przedwczesna. Chodzi o wyzwania dla ciepłownictwa. Chcemy więc zapisać do pryncypiów zasady dotyczące neutralności technologicznej. W dyskusji o atomie mamy dyskusje krajów, które od niego odchodzą i sceptycznie patrzą na tę technologie i krajów, które są bardzo zależne od atomu, jak Francja - wyjaśnił cytowany przez BiznesAlert.pl minister Kurtyka.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE