ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Sękowej, w miejscu kwietniowej erupcji, niewielki dopływ gazu
09.12.2019r. 19:12

W Sękowej (Małopolskie), gdzie w kwietniu doszło do erupcji wody z ropą naftową i wydostanie się gazu, trwa jego kontrolowane odpuszczanie. Odwiert jest ogrodzony, stale monitorowany, okresowo wykonywane są pomiary wypływu; pomiary wskazują na niewielki i nierównomierny dopływ gazu.

Informacje te przekazało PAP biuro PR PGNiG, które podkreśliło także, że "sytuacja jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i środowiska naturalnego".

Od momentu wystąpienia wypływu gazu i płynu złożowego na zlikwidowanym odwiercie "Franciszek" do czasu wykonania prac zabezpieczających w połowie lipca, z otworu odebrano blisko 200 m sześc. płynu złożowego - nie wydostaje się on już na powierzchnię.

"Oszacowanie ilości gazu nie było możliwe z uwagi na nierównomierny dopływ do strefy przyodwiertowej" - podało PGNiG. Pytane o koncesję na tamtym terenie odpowiedziało, że "nie posiada koncesji na eksploatację złoża".

Według informacji przekazanych PAP przez wójt Gminy Sękowa Małgorzatę Małuch, w kwietniu do nieoczekiwanego wypływu płynu złożowego i gazu doszło na terenie prywatnym, w miejscu które przed wojną było eksploatowane jako pole naftowe. Substancje wydostały się na zewnątrz poprzez zlikwidowany w 1995 r. odwiert ropy naftowej Franciszek 1. Odwiert ten powstał pod koniec XIX w.
"Teraz miejsce to jest zabezpieczone, jest tu spokojnie" - powiedziała wójt.

Kierujący akcją w Sękowej Erwin Szwast z PGNiG przyznał w maju, że w Polsce nie było jeszcze sytuacji, by gaz ulatniał się tak długo w wyniku samoistnej erupcji, choć takie sytuacje zdarzają się na świecie w miejscach, gdzie eksploatuje się węglowodory. W kraterze w Turkmenistanie (tzw. wrota piekieł) gaz płonie nieustannie już od blisko 50 lat; krater ma średnicę 70 m i głębokość ok. 30 m.

Ziemia gorlicka od wieków znana była ze złóż ropy naftowej. Pierwsze wzmianki o występowaniu "oleju skalnego" w tej części Polski pochodzą z czasów średniowiecznych. Intensywne poszukiwania ropy rozpoczęły się w XIX wieku. Kres gorlickiemu zagłębiu przyniósł wybuch I wojny światowej. Powszechnie wiadomo, że tutejsze złoża zostały już w znacznym stopniu wyeksploatowane.

W kwietniu br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że przeznaczy 17 mln zł na wykonanie odwiertu badawczego w gminie Sękowa. Jednym z warunków przyznania dotacji dla Sękowej była deklaracja gminy o przeznaczeniu uzyskanej energii cieplnej do ogrzewania lokalnych domów. Przewidywana moc potencjalnej ciepłowni geotermalnej w Sękowej określona została na 6,5 MW, przy produkcji energii na poziomie 40 595 MWh.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE