ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Elemental wnioskuje o pomoc publiczną w celu skompensowania strat projektu dot. produkcji baterii
09.12.2019r. 19:20

Elemental Holding złożył wniosek o pomoc publiczną, która ma na celu skompensowanie strat i ujemnych przepływów projektu dotyczącego badań i innowacji w obszarze produkcji baterii m.in. do samochodów elektrycznych - podała spółka w komunikacie.

"W obecnych uwarunkowaniach rynkowych projekt jest nierentowny. Emitent oszacował ujemne przepływy projektu na kwotę 73 mln euro i złożył wniosek o pomoc publiczną, która ma na celu skompensowanie strat i ujemnych przepływów projektu w fazie badawczej i wdrożeniowej" - napisano w komunikacie spółki.

"Projekt obejmuje kraje UE, w tym Polskę w zakresie rozwoju użycia baterii litowo-jonowych i recyklingu przez rozwój zaawansowanych technologii i systemów, jak również rozwiązań informatycznych i oprogramowania. Decyzje w sprawie ewentualnego finansowania projektu będą podejmowane przez władze polskie. (...) Projekt wymaga opracowania nowej technologii i poniesienia istotnych nakładów rozwojowych, inwestycyjnych i operacyjnych. Projekt jest obciążony istotnym ryzykiem technologicznym i ze względu na znaczący charakter badawczy i rozwojowy jest nierentowny" - dodano.

Elemental poinformował, że poniedziałkowa decyzja Komisji Europejskiej oznacza, że udzielenie pomocy publicznej firmom realizującym projekt nie będzie naruszać obowiązującego prawa.

Komisja Europejska zatwierdziła w W poniedziałek projekt stanowiący przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI) zgłoszony wspólnie przez Belgię, Finlandię, Francję, Niemcy, Włochy, Polskę i Szwecję w celu wspierania badań i innowacji we wspólnym europejskim obszarze priorytetowym baterii.
"Siedem państw członkowskich przeznaczy w najbliższych latach około 3,2 mld euro na finansowanie tego projektu. Oczekuje się, że finansowanie publiczne odblokuje dodatkowych 5 mld euro pochodzących z inwestycji prywatnych. Zakończenie realizacji całego projektu zaplanowano na 2031 r. (z uwzględnieniem różnych harmonogramów dla poszczególnych podprojektów)" - napisano w komunikacie prasowym Komisji.

"Projekt związany jest również ze znacznym ryzykiem technologicznym i finansowym, które mogłoby doprowadzić do upadłości lub znacznych opóźnień. Wsparcie publiczne jest zatem niezbędne, aby zachęcić przedsiębiorstwa do realizacji inwestycji" - dodano.

Z komunikatu wynika, że w projekcie udział weźmie 17 uczestników bezpośrednich z siedmiu państw członkowskich, a Polska wystąpiła o zgodę na udzielenie dotacji do wysokości około 240 mln euro.

W przypadku Polski beneficjentami mają być firmy Eneris i Elemental.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE