ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Estonia i Łotwa zamierzają wspólnie zbudować morskie farmy wiatrowe
10.12.2019r. 06:38

Instalacja miałaby powstać w Zatoce Ryskiej, przyczyniając się do wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw energii w obydwóch państw. Budową offshore zainteresowani są również Litwini- czytamy w BiznesAlert.pl.

Minister gospodarki i infrastruktury Estonii Taavi Aas spotkał się ze swoim łotewskim odpowiednikiem Ralphem Nemiro, aby omówić możliwość realizacji wspólnego projektu morskiej farmy wiatrowej w Zatoce Ryskiej.

Zdaniem Nemiro inwestycja może przynieść znaczące korzyści gospodarcze, a także zapewnić dostawy energii dla obydwóch państw. - Dla regionu Morza Bałtyckiego jest niezwykle ważne, aby współpracować. Cieszę się, że udało się nawiązać aktywną współpracę między Łotwą a Estonią w zakresie zbudowania nowego źródła OZE - powiedział Łotysz.
Obaj politycy zgodzili się co do tego, że konieczne są dalsze postępy w realizacji projektu. Uzgodnili, że następnym krokiem będzie stworzenie ram współpracy.

Budowę morskich farm wiatrowych analizują również Litwini. Pod koniec listopada 2018 roku tamtejsze Ministerstwo Energetyki ogłosiło przetarg na wykonanie badania, w którym przeanalizowany ma zostać potencjał obszarów w wyłącznej strefie ekonomicznej Litwy. Zostanie dokonana ocena krajowych wymogów bezpieczeństwa oraz ograniczeń związanych z budową morskich farm wiatrowych oraz ich wpływu na faunę i florę, szlaki żeglugowe, a także plany rozbudowy portów. Najwcześniej przetargi na budowę farm wiatrowych na litewskiej części Bałtyku zostaną ogłoszone w latach 2021-2022. Aby tak się stało rząd musi podjąć odpowiednie decyzje do 2020 roku. Resort zwraca jednak uwagę, że w pierwszej kolejności Litwa powinna wykorzystać potencjał lądowych farm wiatrowych. Do 2020 roku nasi sąsiedzi zamierzają zainstalować w nich dodatkowe 250 MW mocy. Obecnie Litwini mają zainstalowane 500 MW i nie posiadają ani jednej morskiej farmy wiatrowej. Zgodnie ze strategią energetyczną do 2020 roku, przyjętą przez Wilno, 30 procent energii, produkowanej na Litwie, ma pochodzić z OZE (odnawialnych źródeł energii). Do 2050 roku ten wskaźnik ma wzrosnąć do 80 procent - czytamy w BiznesAlert.pl.
The Baltic Times , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE