ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dania rozstrzygnęła aukcję dla wiatru i PV
10.12.2019r. 09:24

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, duńskie władze ogłosiły wyniki neutralnej technologicznie aukcji, w której inwestorzy konkurowali o wsparcie w zakresie sprzedaży energii odnawialnej. Wygrani zyskali prawo do premii przyznawanej ponad cenę energii uzyskaną na rynku.

Zwycięzcami neutralnej technologicznie aukcji okazali się inwestorzy, którzy przystąpili do niej wyłącznie z projektami elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, w tym z projektami hybrydowymi łączącymi technologię wiatrową i PV.

Wsparcie dla zwycięskich projektów zostanie przyznane w formie premii doliczanej do każdej kilowatogodziny energii sprzedanej na rynku.

Rozliczenia we wprowadzanym w Danii systemie aukcyjnym różnią się od rozliczeń stosowanych np. w polskim systemie aukcyjnym, który opiera się na mechanizmie kontraktów różnicowych i w którym inwestor otrzymuje dopłatę do zaoferowanej ceny energii, ale gdy sprzeda energię na rynku drożej, wówczas musi zwrócić nadwyżkę.

Systemem premii w aukcji przeprowadzonej w Danii zostało objętych w sumie siedem projektów o łącznej mocy 271 MW. W tym wsparciem objęto dwa projekty wiatrowe o mocy 72 MW, trzy projekty fotowoltaiczne o mocy 83 MW, a także dwa hybrydowe projekty wiatrowo-fotowoltaiczne o mocy 97 MW.

Najniższa, przyznana premia w przypadku projektów wiatrowych wyniosła 10 DKK/MWh (5,73 PLN/MWh), natomiast najwyższa sięgnęła 19,7 DKK/MWh (11,29 PLN/MWh).

Premie dla wszystkich trzech projektów fotowoltaicznych wynoszą po 18,4 DKK/MWh, a dla dwóch projektów hybrydowych wyniosą po 14,8 DKK/MWh.

Pierwszy z projektów hybrydowych zakłada budowę w regionie Mariagerfjord farmy wiatrowej o mocy 37,8 MW oraz farmy fotowoltaicznej o mocy 15,2 MW. Natomiast druga hybrydowa elektrownia OZE powstanie w pobliżu miejscowości Holsterbro oraz Herning i złożą się na nią farma wiatrowa o mocy 25,2 MW oraz farma fotowoltaiczna o mocy 18,9 MW.

Duńskie władze podkreślają, że w porównaniu do wcześniejszej aukcji średnia wysokość premii zagwarantowanej w ostatniej aukcji jest niższa o około 30 proc. W efekcie inwestorzy wykorzystali tylko niewiele ponad 60 proc. budżetu aukcji.
W pierwszej duńskiej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej, którą duńskie władze przeprowadziły w ubiegłym roku, wsparciem w postaci premii doliczanej ponad cenę energii sprzedanej na rynku objęto sześć inwestycji, w tym trzy farmy wiatrowe na lądzie o łącznej mocy 165 MW oraz trzy farmy fotowoltaiczne na 104 MW. Średnia premia, którą zaoferowano, wynosiosła 22,8 DKK/MWh.

Komentując wyniki ostatniej aukcji, duński minister ds. klimatu Dan Jorgensen podkreślił, że ceny osiągnięte w aukcjach przeprowadzonych w latach 2018-2019 oznaczają, że taki sam budżet zostanie wydany na wsparcie 2,5 razy większego wolumenu energii odnawialnej niż założono określając warunki aukcji.

- Niski poziom dopłat oznacza, że zaoszczędzone pieniądze możemy wykorzystać w innych obszarach. Na przykład moglibyśmy wykorzystać subsydia na rozwój technologii, które umożliwiają magazynowanie i przekształcanie energii, na przykład w paliwo dla samolotów i statków - stwierdził.

Uzgodniona w 2018 roku przez duński rząd i parlament strategia energetyczna zakłada zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie konsumowanej energii w elektroenergetyce, cieple i transporcie do 55 proc. do roku 2030.

Przy tym udział wiatru w całkowitej konsumpcji energii w Danii, w tym także zużywanej w ciepłownictwie i transporcie, wynoszący obecnie około 8 proc., ma wzrosnąć do roku 2030 do 18 proc.

W ramach nowej strategii przewiduje się m.in. zwiększenie duńskiego potencjału morskiej energetyki wiatrowej o 2,4 GW dzięki planowanym trzem aukcjom.

Ostatnio Duńczycy zasygnalizowali zmianę zasady rozliczeń w systemie wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej z premii na kontrakty różnicowe.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE