ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Manifest Śląskiego Ruchu Klimatycznego: stoimy w obliczu śmiertelnego zagrożenia
10.12.2019r. 12:52

Kryzys klimatyczny jest największym wyzwaniem w dziejach ludzkości; stoimy w obliczu śmiertelnego zagrożenia - przekonują aktywiści ze Śląskiego Ruchu Klimatycznego (ŚRK), którzy we wtorek w Katowicach ogłosili swój manifest. Domagają się zdecydowanych działań władz.

Członkowie Ruchu wskazują, że każda zmiana polityczna jest możliwa jeśli obywatele wywierają presję na rządzących. Olbrzymie znaczenie ma zachowanie i zaangażowanie każdego z nas na znaczenie - podkreślili.

W manifeście członkowie ruchu ogłosili "stan zagrożenia klimatycznego i środowiskowego". Powołując się na organizacje badawcze z całego świata podkreślili, że rabunkowa gospodarka zasobami, przede wszystkim spalanie paliw kopalnych, powoduje globalną katastrofę.

"Jeśli nie zaczniemy działać już dzisiaj, nasza cywilizacja legnie w gruzach, a człowiek dołączy do gatunków wymierających" - przekonywali. Ich zdaniem, należy całkowicie zmienić działanie sektora energetycznego, znacząco zredukować emisję CO2, co oznacza radykalne ograniczenie konsumpcji - nie tylko energii.

ŚRK zachęca do zaangażowania się w działania na rzecz klimatu - zrzeszanie się, uczestniczenia w akcjach ekologicznych i wywieranie presji na rządzących - a także dokonywanie indywidualnych wyborów, korzystnych dla środowiska: wybieranie jazdy rowerem lub komunikacją publiczną, rezygnacji z latania samolotem.

"Chodzi o to, by ochrona środowiska, naszej planety i życia na tej planecie otrzymała bardzo wysoki priorytet. Chodzi o to, żeby przekuć wiele mądrych podejmowanych teraz w mieście akcji ekologicznych w spójną i bardziej ambitną strategię" - powiedział podczas wtorkowej konferencji działasz ŚRK i katowicki radny Patryk Białas.

Wyraził przekonanie, że postulaty dotyczące ochrony klimatu zyskują coraz więcej zwolenników. "Jeszcze kilka lat temu aktywiści antysmogowi byli nazywani ekoterrorystami, a dzisiaj polityka antysmogowa jest na agendzie rządu, samorządów. Presja ma sens i należy działać" - wskazał.
Inny aktywista, Kamil Szewczyk, mówił, że kilkumiesięczne prace nad manifestem ŚRK rozpoczęły się analizy dorobku naukowego na temat zmian klimatycznych oraz oświadczeń instytucji międzynarodowych i lokalnych. Jak powiedział Szewczyk, manifest jest wyrazem sprzeciwu i odezwą do władz.

"Protestujemy przeciwko ignorancji władz, które nie są w stanie zaprezentować jasnej strategii zmierzania się ze skutkami kryzysu klimatycznego" - zaznaczył. "Przypominamy, że w naszym kraju co roku 50 tys. osób umiera na choroby wywoływane przez zanieczyszczenie powietrza, w imię węgla i w imię ropy naftowej" - dodał Szewczyk.

Joanna Rippel zaznaczyła, że członkowie Ruchu po zapoznaniu się z rozwiązaniami wdrożonymi w najnowocześniejszych miastach świata sformułowali priorytety dla Katowic. Ich zdaniem w mieście powinien zostać opracowany plan energii i klimatu do 2030 r., obejmujący zerowe emisje CO2 w miejskich budynkach publicznych. Aktywiści chcą też powołania panelu obywatelskiego ds. kryzysu klimatycznego oraz zobowiązania się do realizacji jego postanowień, a także wprowadzenia miejskiego monitoringu emisji CO2 z raportowaniem i publikowaniem badań.

Śląski Ruch Klimatyczny powstał w styczniu 2019 r. Obecnie zrzesza ponad sto osób - m.in. przedstawicieli środowisk akademickich, politycznych i organizacji pozarządowych. Członkowie organizacji podkreślają, że to inicjatywa oddolna, stworzona przez obywateli zatroskanych stanem planety.

Rich postuluje działania, które powstrzymają katastrofę klimatyczną, chodzi m.in. o redukcję emisji dwutlenku węgla. "To cel i wyzwanie dla całego świata, a my skupiamy się na naszym środowisku lokalnym, na regionie - zresztą tradycyjnie węglowym. Skupiamy się na zmianach, które mogą być dokonane właśnie na Śląsku" - powiedziała Agata Otrębska z ŚRK.

W poprzednich miesiącach Ruch organizował protesty i manifestacje, akcje edukacyjne i informacyjne. "Naszym ważnym osiągnięciem jest zintegrowanie wszystkich środowisk, działających na rzecz klimatu w woj. śląskim. Teraz skupiamy się na tym, żeby wpływać na podejmowanie przez władze właściwych decyzji wdrażanie właściwych rozwiązań" - dodała Otrębska.

Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

KOMENTARZE ( 9 )


Autor: zgryźliwy 10.12.2019r. 13:32
Kolejni głupcy ( nie waham się użyć tej inwektywy ), którzy mylą walkę o czyste powietrze z działalnością... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: dro 10.12.2019r. 15:08
jeśli ktoś podpisuje się zgryźliwy to na pewno mało czyta i jest odporny na wiedzę i naukę. a za ogłoszenie manifestu... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 11-12-2019r. 10:45 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: dro = max 11.12.2019r. 13:09
Obaj powinniście być zbanowani za pisanie takich bzdur. Dużo musicie jeszcze poczytać, aby Wasza wiedza na temat... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 11-12-2019r. 17:46 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zrgyźliwy = max 11.12.2019r. 16:26
Oczywiście przepraszam dro za błąd w tytule poprzedniego komentarza!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 11.12.2019r. 17:51
Szanowny Kolego - proszę o konkrety - bo ja czy inni podajemy konkretne fakty - bądź uprzejmy odnieść się do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 12.12.2019r. 17:05
No i jak zwykle "zatkało kakało"...... Stąd mamy do czynienia z "nową religią" pod wezwaniem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 13.12.2019r. 15:52
No i gdzie ten "specjalista od banowania" - nie potrafi wyrazić swojego zdania na proste zagadnienia ? Tak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE