ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kreml: na szczycie w Paryżu Rosja i Ukraina nie uzgodniły spraw gazowych
10.12.2019r. 13:50

Rosja i Ukraina nie uzgodniły spraw gazowych podczas spotkania prezydentów: Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego w Paryżu, gdzie obradowała "czwórka normandzka" - potwierdził we wtorek, dzień po tym spotkaniu, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Pieskow wskazał, że na rozmowach prezydentów, w których uczestniczyli szefowie koncernów gazowych - rosyjskiego Gazpromu i ukraińskiego Naftohazu - "przedstawiono stanowiska stron". Wyjaśnił następnie, że "na razie nie udało się osiągnąć ostatecznych ustaleń".

Wskazał w szczególności, że "na razie nie można mówić o tym, że udało się osiągnąć rozwiązanie problemu umowy tranzytowej i uregulowanie kwestii roszczeń w sądzie arbitrażowym w Sztokholmie".

Przedstawiciel Kremla zaznaczył, że stanowiska stron "są dobrze znane" i zapowiedział, że szefowie Gazpromu i Naftohazu oraz ministrowie odpowiednich resortów będą dalej w kontakcie. Szef Gazpromu Aleksiej Miller potwierdził we wtorek, że spotkanie dwustronne z przedstawicielami Ukrainy odbędzie się w najbliższych dniach.
Pieskow zapewnił ponadto, że "czwórka normandzka" jest gotowa do przejawienia elastyczności w poszukiwaniu kompromisu w celu uregulowania konfliktu w Donbasie. Jednak kompromisy nie oznaczają odejścia od porozumień mińskich - zastrzegł. Jego zdaniem odejście od tych ustaleń grozi tym, że proces uregulowania "stanie się chaotyczny".

Przedstawiciel Kremla wyjaśnił, że na spotkaniu prezydentów nie była omawiana w sposób merytoryczny idea Zełenskiego dotycząca utworzenia dodatkowej podgrupy, jaka zajmowałaby się sprawą przekazania granicy ukraińskiej w Donbasie pod kontrolę Kijowa. Nie mówiono w ogóle o innej inicjatywie Zełenskiego - powołania w Donbasie lokalnej straży, relacjonował Pieskow.

Rzecznik Putina ocenił, że pierwsze bezpośrednie spotkanie prezydentów Rosji i Ukrainy było "rzeczowe i pragmatyczne"; "strony jasno informowały o swoich stanowiskach i o tym, że się ze sobą nie zgadzają w wielu kwestiach". Pieskow wyraził nadzieję, że spotkanie przyczyni się do dalszych "konstruktywnych kontaktów w imię rozwiązania tych trudnych problemów, jakie obecnie są pomiędzy Moskwą i Kijowem".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE