ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

RPO: kwestie zmian klimatu i praw człowieka muszą być ze sobą łączone
10.12.2019r. 14:20

Zmiana klimatu tak przyspieszyła, że uwidoczniła nam, jaki ma wpływ na codzienność człowieka - mówił we wtorek RPO Adam Bodnar podczas prezentacji raportu "Klimat a prawa człowieka". Dodał, że kwestie zmian klimatu i praw człowieka muszą być ze sobą łączone.

We wtorek w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich zaprezentowano raport Global Compact Network Poland "Klimat a prawa człowieka". Wskazano w nim m.in. na szacunki ONZ, z których wynika, że od 6 do 7 mln ludzi rocznie jest poszkodowanych wskutek zanieczyszczenia klimatu. 90 proc. światowej populacji oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Nie słabnie także proces ocieplenia klimatycznego - średnia temperatura jest wyższa o 1,5 stopnia Celsjusza niż w okresie preindustrialnym.

Autorzy raportu wykazali, że zmiany klimatu są wynikiem działalności ludzkiej, a nie naturalnym zjawiskiem i postępują szybciej niż dotychczas przypuszczano.

W rozmowie z PAP Adam Bodnar przekonywał, że najważniejszą kwestią jest to, że zaczęliśmy postrzegać zmiany klimatu w kontekście praw człowieka.

"Zmiana klimatu tak przyspieszyła, że uwidoczniła nam, na czym to polega i jaki ma wpływ na codzienne funkcjonowanie ludzi" - mówił. Przekonywał, że dzisiaj zmiana klimatu i prawa człowieka muszą być ze sobą łączone.
"Raportem tym chcieliśmy pokazać, że zmiany klimatu w kontekście praw człowieka to temat bardzo istotny zarówno w agendzie ONZ, jak i dla RPO" - podkreślił. Wskazał, że jest to również temat, w którym powinno się "budować porozumienie ponad podziałami". "Wszyscy żyjemy na tej samej planecie, wszyscy będziemy prędzej czy później doświadczali konsekwencji zmiany klimatycznej i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, jaką planetę zostawimy przyszłym pokoleniom" - mówił Bodnar.

W raporcie czytamy, że "prawo do czystego środowiska jest niezbywalnym prawem człowieka, a sektor prywatny ma duży wkład w naruszeniu tego prawa i tylko poprzez stosowanie zasad etycznego biznesu może zapobiec degradacji środowiska". Zdaniem jego autorów firmy dysponują narzędziami realnego skalowalnego wpływu na środowisko naturalne. Jego stan - przekonują - zależy w dużej mierze od tego, jakie inwestycje podejmą, jakie technologie zastosują, jakie działania zaproponują swoim klientom i konsumentom.

W przygotowaniu raportu uczestniczyli oprócz RPO także m.in. minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, minister klimatu Michał Kurtyka i wiceminister klimatu Sławomir Mazurek.

Global Compact Network Poland, w skrócie GCNP, jest polskim przedstawicielstwem agendy ONZ - Global Network, która od 20 lat działa na rzecz praw człowieka, standardów pracy i środowiska naturalnego.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 11.12.2019r. 10:13
Panie Rzeczniku RPO..... zmiany klimatu mają podłoże naturalne nie antropogeniczne.... Klimat ociepla się od 20... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE