ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Grenlandia topnieje w coraz szybszym tempie
10.12.2019r. 18:03

Grenlandia traci lód siedem razy szybciej niż w latach 90. - alarmują naukowcy na łamach "Nature".

Według opublikowanego w "Nature" nowego badania (DOI: 10.1038/s41586-019-1855-2) Grenlandia straciła od 1992 roku 3,8 bilionów ton lodu. Taka masa lodu odpowiada za przyrost światowego poziomu mórz o 10,6 mm. Autorzy obliczyli też, że w ostatnim dziesięcioleciu z Grenlandii znikało średnio 254 mld ton lodu rocznie. To siedem razy więcej niż w latach 90. ubiegłego stulecia, gdy rocznie topniało średnio 33 mld ton lodu.

To główne wnioski badania opisującego aktualny stan pokrywy lodowej Grenlandii, opracowanego przez zespół 96 ekspertów z 50 międzynarodowych organizacji. Korzystając z danych z 26 badań i 11 misji satelitarnych, naukowcy prześledzili zmiany w masie, zakresie i przemieszczaniu się grenlandzkiego lodu w latach 1992-2018.

W 2013 roku Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) prognozował, że światowy poziom mórz wzrośnie do 2100 roku o 60 cm, co naraziłoby 360 mln ludzi na całym świecie na zalewanie zamieszkanych przez nich wybrzeży. Najnowsze badanie pokazuje jednak, że Grenlandia traci lód szybciej, niż zakładano w tej prognozie. Aktualne dane pasują do najbardziej pesymistycznego scenariusza globalnego ocieplenia, sporządzonego przez IPCC, według którego morza i oceany mają podnieść się o dodatkowe 7 cm - co oznacza, że dodatkowe 40 milionów osób będzie musiało stawić czoła wysokiemu ryzyku regularnych powodzi.

"Każdy centymetr wzrostu poziomu mórz to kolejne sześć milionów ludzi na całym świecie zagrożonych zalewaniem wybrzeży" - potwierdza prof. Andrew Shepherd z brytyjskiego Uniwersytetu Leeds, który kierował badaniem. Podkreśla, że jeśli obecny trend utrzyma się, samo topnienie Grenlandii narazi w tym stuleciu 100 milionów ludzi na coroczne powodzie. Łącznie rosnący poziom mórz i oceanów zagroziłby wtedy 400 milionom osób na świecie - zamiast 360 mln prognozowanym przez IPCC.
"To nie są zdarzenia o niskim prawdopodobieństwie czy o lokalnym zakresie. To się dzieje teraz i będzie miało niszczycielski wpływ na społeczności zamieszkujące wybrzeża" - ostrzega Shepherd.

Jego zespół wykazał też w badaniu, że połowa utraconego z Grenlandii lodu zniknęła wskutek topnienia powierzchni pokrywy lodowej w miarę wzrostu temperatur powietrza. Topnienie drugiej połowy miało związek z szybszym przepływem masy lodu, napędzanym przez rosnące temperatury oceanu.

Naukowcy zwracają też uwagę, że badanie nie objęło roku 2019, który może podnieść statystyki wskutek rekordowego topnienia lodu w wyjątkowo ciepłym okresie letnim. Według IPCC morza i oceany świata podniosą się do 2100 roku o 50 do 70 cm (średnio 60 cm). Topnienie Grenlandii ma się przyczynić do 5-16 cm tego wzrostu (średnio 9 cm). Szczyt znikania grenlandzkiego lodu przypadł na rok 2011, gdy wskutek intensywnego topnienia powierzchni pokrywy lodowej utraciła ona 355 mld ton lodu. 360 mld ton lodu odpowiada w przybliżeniu wzrostowi światowego poziomu mórz o 1 mm.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Socyal 11.12.2019r. 07:38
O ile cm podniósł się poziom morza w Gdańsku? Chyba średnią (nawet z kilkuset lat) znamy? To za trudne dla naukowców?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 11.12.2019r. 10:04
Kol. "Socyal" średni przyrost poziomu mórz i oceanów za ostatnie 20 tysięcy lat wynosi 6 mm rocznie co łatwo policzyć bo w tym okresie czasu stopiło się około 2/3 lądolodu nie wspominając o lodzie pływającym - a poziom wzrósł o 120 m - czyli : 120 m / 20.000 lat = 6 mm..... prosty rachunek - dane z Wikipedii . Skąd to ocieplenie trwające 20 tys lat skoro ludzie spalaja paliwa kopalne ledwie 200 lat ? Trzeba mieć problemy z wyciąganiem wniosków jeżeli się wierzy w te "hiobowe wieści" opowiadane przez "ekoterrorystów". Zwyczajnie nie trujmy matki ziemi odpadami i chemią a klimat sam da sobie radę. CO2 to genialne sprzęgło między swiatem roślinnym a zwierzęcym umożliwiający życie w formie jakie znamy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE