ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes Orlenu szacuje koszt budowy morskich farm wiatrowych na 12-13 mld zł
10.12.2019r. 21:27

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek szacuje koszt budowy morskich farm wiatrowych na około 12-13 mld zł. Płocki koncern rozważa budowę farm o łącznej mocy do 1200 MW.

"Prace są w pełni realizowane, jesteśmy po badaniu dna Bałtyku, ale i również badamy wietrzność, więc przygotowujemy się do bardzo dużego procesu inwestycyjnego, który pochłonie około 12-13 mld zł (...) m.in.dlatego jest nam potrzebna Energa " - powiedział w TVP Info prezes Daniel Obajtek.

PKN Orlen zakończył właśnie badanie parametrów geologicznych dna Bałtyku na terenie koncesji morskiej farmy wiatrowej. Prace trwały od końca października. Na bazie pozyskanych informacji PKN Orlen przygotuje wstępny projekt techniczny morskiej farmy wiatrowej, który obejmie m.in. rozmieszczenie turbin wiatrowych oraz rodzaj i wielkość konstrukcji.

Obszar badań, o łącznej powierzchni ok. 131 km kw., zlokalizowany był ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby. Jednostka badawcza spędziła na morzu blisko 700 godzin - pracowali na niej m.in. geolodzy, geofizycy, geotechnicy, technicy laboratoryjni oraz wiertnicy.
PKN Orlen (poprzez swoją spółkę Baltic Power) posiada koncesję na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o maksymalnej łącznej mocy do 1200 MW.

Kilka dni temu prezes Obajtek informował, że PKN Orlen chce do końca roku wybrać partnera do projektu budowy morskich farm wiatrowych. Dodał, że każdy z partnerów, z którymi koncern rozmawia, zgadza się na formułę, że Orlen będzie miał 51 proc. udziałów w projekcie.

Realizacja inwestycji na Morzu Bałtyckim ma się rozpocząć w 2024 roku.
PAP, CIRE.PL
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energetyk 11.12.2019r. 08:33
Chłopak to nic nowego. Projekt ten za PIS w latach 2006 - 2007 była próba jego realizacji. A skończy sie teraz jak i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoft



cire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE