ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Müller o przejęciu Energi przez Orlen: odeszliśmy od modelu prywatyzacyjnego, który realizowała PO
11.12.2019r. 08:48

Odeszliśmy od modelu, który realizowała Platforma Obywatelska, czyli modelu prywatyzacyjnego; chcemy budować stabilne, duże spółki, które będą w stanie konkurować na poziomie międzynarodowym - mówił w środę o ewentualnym przejęciu spółki Energa przez PKN Orlen rzecznik rządu Piotr Müller.

W ubiegłym tygodniu PKN Orlen ogłosił wezwanie na zapisywanie się na sprzedaż 100 proc. akcji Grupy Energa. Koncern podkreślił, że planowana transakcja wpisuje się w jego strategię, która zakład budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki, także w obszarze źródeł odnawialnych.

Grupa Energa w poniedziałkowym komunikacie poinformowała, że jej zarząd analizuje warunki wezwania oraz konsekwencje ekonomiczno-finansowe dla Grupy Energa i przekaże swoje stanowisko najpóźniej dwa dni robocze przed dniem rozpoczęcia przyjmowania zapisów. Termin ten to 31 stycznia 2020 r.

W piątek prezesi obu spółek zapewniali, że po przejęciu Energi przez PKN Orlen, gdańska spółka pozostanie w regionie i pod względem podatkowym zachowa pełną odrębność, co oznacza dalsze wpływy do lokalnego budżetu. "W przejęciu Energi widzimy duże szanse dla rozwoju Pomorza" - zapewnili.

Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany w TVP Info o przejęcie Energi przez PKN Orlen powiedział, że rząd PiS "odszedł od modelu, który realizowała Platforma Obywatelska, czyli modelu prywatyzacyjnego". Dodał, że rząd chce budować stabilne, duże spółki, które będą w stanie konkurować na poziomie międzynarodowym, a nie wyłącznie krajowym.
"Ewentualna fuzja PKN Orlen i Energi ma dać możliwości, które pozwolą np. inwestować w sektorze energetycznym, to jest ogromne wyzwanie" - podkreślił.

Müller wskazał również, że ewentualne połącznie Orlenu z Lotosem pozwoliłoby konkurować polskim spółkom nie tylko na rynku europejskim, ale także na poziomie światowym.

Dopytywany, czy zapowiedź wykupu akcji Energi przez Orlen oznacza fuzję tych spółek Müller odpowiedział, że decyzje te należą do władz korporacyjnych obu koncernów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE