ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Postępują prace na budowie elektrowni jądrowej Kudankulam w Indiach
11.12.2019r. 16:25

Jak poinformowała rosyjska firma AtomStroyExport (ASE), w bloku nr 3 elektrowni jądrowej Kudankulam, który jest obecnie budowany w Indiach, zainstalowano chwytacz stopionego rdzenia nowej generacji.

Chwytacz rdzenia (ang. core catcher) - nazywany również urządzeniem lokalizującym stopiony rdzeń lub pułapką rdzenia - jest urządzeniem zaprojektowanym do zatrzymania i schłodzenia stopionego rdzenia reaktora w przypadku ciężkiej awarii, tak by materiał rdzenia nie wydostał się poza obudowę bezpieczeństwa. W urządzenia tego rodzaju wyposażone są obecnie wszystkie reaktory generacji III/III+.

Vladimir Angelov, dyrektor ASE ds. projektów w Indiach stwierdził, że chwytacz rdzenia instalowany w bloku Kudankulam 3 jest urządzeniem nowej generacji, które zostało przystosowane do specyficznych warunków panujących w miejscu pracy reaktora i wymagań bezpieczeństwa. Posiada poprawioną odporność sejsmiczną, hydro-dynamiczną i udarową, a także jest wyposażony w ochronę przeciwpowodziową. Cechuje go również uproszczona technologia instalacji i montażu. Jest jednym z najważniejszych systemów bezpieczeństwa elektrowni jądrowej, przeznaczonym do ograniczenia skutków w przypadku wystąpienia awarii pozaprojektowych.

Chwytacz rdzenia bloku jądrowego Kudankulam 3 waży 147,5 tony, a urządzenie zostało podniesione za pomocą dźwigu na wysokość 27 metrów w celu instalacji w pozycji projektowej we wnętrzu obudowy bezpieczeństwa.
Konstrukcja bloku nr 3 - jednego z dwóch bloków WWER-1000/V-412 (AES-92), będących w budowie w ramach drugiej fazy rozbudowy EJ Kudankulam w Tamil Nadu - rozpoczęła się w 2017 r. W EJ Kudankulam działają już dwa bloki WWER-1000, odpowiednio od 2014 i 2017 roku. Planowana jest również trzecia faza rozbudowy elektrowni - także z wykorzystaniem technologii reaktorów projektu AES-92.

ASE jest oddziałem inżynieryjnym rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom i działa w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i regionie Pacyfiku. Około 80 proc. przychodów ASE stanowią projekty jądrowe realizowane poza granicami Rosji.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Choczewo 11.12.2019r. 21:00
Znowu technologia PWR z archiwum.
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 13-12-2019r. 14:16 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 12.12.2019r. 14:05
Natomiast my zostajemy przy schyłkowym i coraz mniej konkurencyjnym węglu i dlatego nasza energia i ciepło będzie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE