ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PERN: Ponad pół miliarda zł na najważniejsze inwestycje w 2020 r.
11.12.2019r. 16:48

550 mln zł wyda w 2020 r. PERN na najważniejsze inwestycje. To m.in. budowa rurociągu Boronów-Trzebinia, rozbudowa terminala naftowego w Gdańsku i nowe zbiorniki paliwowe - poinformował w środę prezes PERN Igor Wasilewski.

Łączny plan inwestycji i remontów operatora polskiego systemu przesyłu paliw, zatwierdzony przez walne zgromadzenie spółki, wyniesie ponad 1 mld zł w 2020 roku, zaś zaktualizowane plany nakładów inwestycyjnych w latach 2018-2022 to ok. 3,1 mld zł.

Operator przypomniał, że w 2019 r. budowano nowe zbiorniki na ropę w Terminalu Naftowym w Gdańsku oraz w Bazie Gdańsk. "Zbiorniki w Bazie Gdańsk przeszły już próby hydrostatyczne - na pierwszym zbiorniku dobiegają końca prace malarskie, obejmujące zabezpieczenie antykorozyjne, natomiast drugi jest w trakcie tego procesu. Zgodnie z planem zbiorniki w Bazie Gdańsk trafią do eksploatacji pod koniec I połowy 2020 roku, a zbiorniki w TNG jesienią 2020 roku" - poinformował.

W 2019 r. operator zakończył postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy projektu budowy rewersyjnego rurociągu ropy naftowej na trasie Płock-Gdańsk. Wraz z nowymi zbiornikami na ropę w Gdańsku, nowa magistrala umożliwi Polsce pełną dywersyfikację dostaw ropy naftowej. Jak mówił w środę wiceprezes PERN Rafał Miland, trwają uzgodnienia dotyczące wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji dla rurociągu produktowego z Boronowa do Trzebini, który poprawi dostępność paliw w Aglomeracji Śląskiej. W 2020 roku PERN zgodnie z planem zamierza rozpocząć budowę tej magistrali.
"Infrastruktura, którą dziś budujemy, tworzy podwaliny pod trwałe bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju w zakresie ropy i paliw. Incydent z zanieczyszczoną ropą, która trafiła w połowie roku do rurociągu "Przyjaźń", potwierdził, że tego typu sytuacje nie są jedynie teorią, ale mogą zdarzyć się faktycznie. Polski system logistyki ropy i paliw poradził sobie dobrze z tym wyzwaniem, dlatego jego rozbudowa pozwoli nie tylko jeszcze lepiej zabezpieczyć nas w przyszłości, ale także zagwarantować maksymalną elastyczność operacyjną - ocenił Wasilewski, prezes PERN.

PERN realizuje kolejny etap budowy zbiorników na paliwa - zbiornik o pojemności 32 tys. m sześc. w bazie paliw w Koluszkach. Zostały zawarte umowy z wykonawcami zbiorników w bazach w Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. W przypadku dwóch zbiorników dla bazy w Dębogórzu trwa przetarg na wybór wykonawcy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE