ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tobiszowski: Europejski Zielony Ład powinien szanować przemysł i miejsca pracy
11.12.2019r. 21:59

Konieczność podjęcia wyzwań dotyczących troski o klimat nie budzi najmniejszych zastrzeżeń; Europejski Zielony Ład powinien być jednak wdrażany z troską o człowieka, jego socjalne zabezpieczenie, miejsca pracy i przemysł - ocenia europoseł Grzegorz Tobiszowski (PiS).

W środę podczas nadzwyczajnej sesji eurodeputowani debatowali nad przedstawionym przez Komisję Europejską zarysem Europejskiego Zielonego Ładu. Na razie nie są to propozycje legislacyjne, ale harmonogram, który zakłada m.in. podwyższenie celu klimatycznego UE na 2030 rok i dojście do neutralności klimatycznej do połowy tego stulecia. Projekt przewiduje, że kraje uzależnione od paliw kopalnych otrzymają środki na transformację. Szczegóły finansowe mają być przedstawione w przyszłym roku.

"Padły ważne sformułowania dla Polski, dla polskiej i europejskiej gospodarki. Mówiono o funduszu, który ma być związany z solidarną, sprawiedliwą transformacją. Myślę, że to powinno rozpocząć żywą dyskusję w Polsce, a szczególnie w woj. śląskim, które powinno być objęte większą troską w procesie przemian jako region gospodarczy, górniczy, przemysłowy" - ocenił Tobiszowski w komentarzu, przesłanym w środę PAP.

Parlamentarzysta, który przed wyborem do Parlamentu Europejskiego przez blisko cztery lata był wiceministrem energii odpowiedzialnym m.in. za sprawy górnictwa węgla kamiennego, wskazał, że Polska, która ma wielkie tradycje przemysłowe, musi "pozytywnie i mocno" włączyć się w europejską dyskusję dotyczącą "zielonego ładu", by przedstawione w środę założenia były realizowane w sposób bezpieczny dla przemysłu, miejsc pracy i pracowników.

"Aby to, co dziś rozpoczęło się w Parlamencie Europejskim (...), było związane z troską o człowieka, o jego socjalne zabezpieczenie, o miejsca pracy, o przemysł - przemysł jakościowo inny, z dużymi nakładami na innowacje, na inwestycje w nowe technologie, które będziemy transferować na inne kontynenty" - wyjaśnił Tobiszowski. Podkreślił, że Europa, niegdyś oparta gospodarczo o węgiel i stal, dziś stara się tworzyć nową jakość gospodarczą.
"Dziś mówimy o nowej gospodarce (...). Ona musi tworzyć się przy wyraźnym udziale naszych elit. Abyśmy nie zapomnieli o regionach, które wymagają większego wsparcia, ale przede wszystkim o osobach, które mogą być dotknięte ambitnymi planami klimatycznymi" - ocenił b. wiceminister.

Jego zdaniem przedstawienie przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von den Leyen i komisarza Fransa Timmermansa założeń Europejskiego Zielonego Ładu jest ważnym wydarzeniem dla Europy. "W obu przekazach usłyszeliśmy, że musimy podjąć wyzwania dotyczące troski o klimat. I to nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Rozpoczynająca się dyskusja służy stworzeniu aktów prawnych, które będą fundamentami nowego programu dla Europy" - skomentował Tobiszowski.

Ocenił, że chcąc być liderem w dziedzinie polityki klimatycznej, Europa musi także przekonać do troski o klimat państwa z innych kontynentów, w tym największych światowych graczy - Chiny i Stany Zjednoczone.

Komisja Europejska przedstawiła założenia Europejskiego Zielonego Ładu w przeddzień szczytu w Brukseli, na którym unijni liderzy mają podjąć decyzję w sprawie tego, czy UE powinna być do 2050 r. Wspólnotą neutralną klimatycznie. Jeśli tak, to narzędziem do tego ma być właśnie Europejski Zielony Ład. Aby to mogło się stać, UE rozważa podwyższenie celu redukcji emisji na 2030 rok z obecnych 40 proc. do 50 lub 55 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE