ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Brukseli nowy projekt konkluzji szczytu UE dot. klimatu
11.12.2019r. 22:30

Rada Europejska szanuje prawo państw członkowskich do wyboru mixu energetycznego i odpowiednich technologii, a transformacja energetyczna będzie finansowana po 2030 roku - takie zapisy znajdują się w najnowszym projekcie konkluzji szczytu UE, do którego dotarła PAP.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że polskiemu rządowi zależało na zapisach wskazujących na neutralność technologiczną, tak żeby nie wykluczać gazu, czy energetyki atomowej z procesu. Dodany zapis zakłada, że Rada Europejska szanuje prawo państw członkowskich "do decydowania o mixie energetycznym i wyboru najbardziej odpowiednich technologii".

W propozycji konkluzji, który widziała PAP, znalazł się też fragment mówiący o tym, że Rada uznaje potrzebę zapewnienia efektywnej kosztowo, sprawiedliwej, a także zrównoważonej społecznie transformacji, z uwzględnieniem różnych warunków poszczególnych państw w zakresie "punktów startowych".

Dodano też do niego zapis o tym, że finansowanie działań transformacyjnych musi być kontynuowane po 2030 r. Tymczasem przedstawiony w środę przez szefową KE Ursulę von der Leyen projekt Europejskiego Zielonego Ładu zawiera mało szczegółów dot. finansowania transformacji. Mówi tylko o sumie 100 mld euro na lata 2021-2027.

W konkluzjach znajduje się też zapis o tym, że Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje zapowiedź Komisji Europejskiej dot. 100 miliardów euro i "powróci do tej kwestii w ramach negocjacji w sprawie wieloletnich ram finansowych".

"Do konkluzji dodano kilka kwestii, które są pomyślne dla krajów w dużym stopniu uzależnionych od paliw kopalnych. Zobaczymy jednak, jak będzie przebiegać dyskusja liderów na szczycie unijnym. To ciągle projekt" - powiedział PAP jeden z unijnych dyplomatów.
Na rozpoczynającym się w czwartek w Brukseli szczycie UE zanosi się na batalię negocjacyjną w sprawie zgody na cel neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Polska, jak wynika z nieoficjalnych informacji, domaga się zapisów dotyczących kompensacji, czyli wsparcia finansowego związanego z konieczną transformacją. Droga do neutralności klimatycznej będzie bowiem oznaczała przestawienie gospodarki na paliwa nieemisyjne, co z kolei oznacza zamykanie kopalń, czy wygaszanie pieców hutniczych, a w konsekwencji znikanie dziesiątek tysięcy miejsc pracy.

Cel Warszawy to m.in. zapewnienie, że pieniądze na transformację nie uszczuplą polityki spójności, czy polityki rolnej w następnych wieloletnich ramach finansowych.

Poza Polską celu neutralności na tym etapie nie popierają jeszcze Czechy i Węgry. Polska chce, żeby decyzja w sprawie podniesienia celu redukcji CO2 na 2030 rok (co jest praktycznie przesądzone) była podejmowana przez szczyt UE (czyli jednomyślnie). To bowiem da kolejną szansę na uszczegółowienie mechanizmów finansowych, z których będzie mógł korzystać nasz kraj.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE