ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemiecka prasa przeważnie chwali plany KE dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu
12.12.2019r. 11:05

Niemieckie dzienniki w czwartek przeważnie chwalą plany nowej Komisji Europejskiej w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zwracają jednak uwagę, że pomysły nie są nowe, a ich realizacja nie będzie łatwa.

"Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozbudziła wielkie nadzieje. Dzięki ambitnym celom klimatycznym UE ma stać się prymusem w dziedzinie ochrony klimatu. Jednocześnie nikt nie powinien być pozostawiony samemu sobie. Fundusz przejściowy ma wspierać szczególnie dotknięte regiony i branże" - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i ocenia: "Brzmi nieźle".

Przypomina jednocześnie, że Zieloni od lat powtarzali to samo, ale nie natrafiali na życzliwość słuchaczy. Zmiana stała się możliwa dopiero dzięki nowym uwarunkowaniom politycznym, takim jak sukces niemieckich Zielonych w majowych wyborach europejskich i wciąż liczne demonstracje Fridays for Future - tłumaczy "FAZ".

Również "Die Welt" nie ma wątpliwości, że przedstawione w środę przez von der Leyen założenia Europejskiego Zielonego Ładu mają historyczną wagę. "Właściwa praca będzie teraz polegać na tym, żeby przekształcić wizję w konkretna politykę. Przepisy muszą zostać skodyfikowane i zatwierdzone przez państwa członkowskie, które mają ostatnie słowo w UE. A to, czy i kiedy rządy zaakceptują wizję Leyen jest całkowicie niejasne, ponieważ nowe przepisy z Brukseli mogą mieć ogromny wpływ na rzeczywistość i być drogie" - podkreśla gazeta.
Tymczasem "Badische Zeitung" z Fryburga uznaje, że projekt von der Leyen to wiele hałasu i mało treści. "Jak nowej Komisji Europejskiej udało się tak szybko przygotować swoje plany dotyczące Zielonego Ładu dla Europy? Przecież Ursula von der Leyen sprawuje urząd od dwóch tygodni. Patrząc na jej projekt szybko staje się jasne, że nie zawiera on prawie nic nowego. Dobrze znane dane dotyczące zmian klimatu są tam wymieszane ze starymi pomysłami. Dochodzą do tego rygorystyczne cele w zakresie ochrony klimatu i ostrzeżenie, że bezczynność będzie nas drogo kosztować" - wylicza regionalny dziennik.

Zwraca przy tym uwagę, że kilka lat temu Komisja Europejska przegrała batalię o surowsze limity emisji CO2 dla samochodów osobowych. "Pokazuje to, jak mało mogą brukselscy urzędnicy, jeśli państwa członkowskie nie poprą ich planów w obawie przed utratą miejsc pracy i głosów" - konkluduje "Badische Zeitung".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE