ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Apel Lewicy do premiera o dobrą decyzję ws. neutralności klimatycznej UE
12.12.2019r. 13:38

Posłowie Lewicy zaapelowali w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego, aby podjął "dobrą" decyzję w kwestii neutralności klimatycznej UE. 75 proc. Polaków popiera odejście od węgla - podkreślali.

Premier Mateusz Morawiecki od czwartku bierze udział w szczycie UE w Brukseli. Jednym z jego tematów jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. W środę Komisja Europejska przyjęła Europejski Zielony Ład, czyli projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 r.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie posłowie Lewicy przekonywali, że trwający w Brukseli szczyt może być "wielkim dniem dla Polski i dla sprawiedliwej transformacji energetycznej".

Beata Maciejewska powiedziała, że Europa zdecydowała o wprowadzeniu nowego Zielonego Ładu. "Będziemy decydować o tym, czy Polska do tego Zielonego Ładu przyłączy się, żeby do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną" - zaznaczyła posłanka.

"100 mld Euro na transformację energetyczną w Europie oznacza, że Polska mogłaby otrzymać 12,5 mld zł rocznie na zmianę energetyki" - zaznaczyła. Jak podkreśliła "trzyma kciuki za premiera Mateusza Morawickiego, za godną i dobrą decyzję". "Chcemy tych 12,5 mld zł rocznie na to, żeby Polska była nowoczesna, aby płynęła energetyką odnawialną" - powiedziała.

Daria Gosek-Popiołek podkreśliła, że na południu kraju wciąż występuje duże zanieczyszczenie powietrza. "Samym programem Czyste powietrze ze smogiem nie wygramy. Potrzebujemy nowego ładu, nowej energetyki, sprawiedliwej transformacji" - oceniła.
Andrzej Rozenek wskazał, że 75 proc. Polek i Polaków chce odejścia od węgla. Czy rząd polski może ignorować 75 proc. polskich obywateli? - pytał poseł.

"Polskie społeczeństwo żąda decyzji, która zapewni przyszłym pokoleniom ziemię w takim kształcie, jakim ją znamy, która spowoduje, że powstrzymamy katastrofę klimatyczną. Odpowiedzialność Polski jest bardzo wielka. Mateusz Morawiecki może stać się hamulcowym przemian Unii Europejskiej, a to Unia ma moralny obowiązek stanąć na czele rewolucji energetycznej i stanąć na czele przemian, które doprowadzą do zatrzymania katastrofy" - mówił Rozenek.

Jak podkreślił, to w Europie zaczęła się era przemysłowa i największa suma emisji CO2 przypada na ten kontynent.

Według źródeł unijnych Bruksela oczekuje, że wszystkie 28 krajów członkowskich poprze cel neutralności klimatycznej do 2050 r. Minister ds. europejskich Konrad Szymański w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami w Warszawie nie wykluczył poparcia tego celu, jednak - jak zastrzegł - polski rząd oczekuje doprecyzowania warunków dojścia do neutralności oraz zasad wsparcia finansowego związanego z transformacją energetyczną. Pozytywnie oceniał natomiast propozycję KE przeznaczenia 100 mld euro na fundusz transformacji energetycznej.

We wtorek w Brukseli Szymański informował, że na razie nie ma wspólnego gruntu pod porozumienie na szczycie unijnym ws. zgody UE na wyznaczenie celu neutralności klimatycznej na 2050 r. i sygnalizował trudne negocjacje w tej sprawie. Polska - jak dodał - "nie może zgodzić się na zobowiązanie do takiego celu, jakim jest neutralność klimatyczna, bez ścisłych gwarancji kompensacji w postaci mechanizmów, o których dzisiaj mówimy także publiczne".

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ec 13.12.2019r. 08:52
Nasz premier idealnie wypełnił oczekiwania społeczne Polaków - w 75% zgadza się na neutralność klimatyczną PL w 2050.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE