ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szef PE wzywa unijnych liderów do poparcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
12.12.2019r. 16:24

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał w czwartek przywódców unijnych, aby na szczycie w Brukseli zobowiązali się do osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Sassoli przypomniał, że dwa tygodnie temu PE w Strasburgu ogłosił w rezolucji kryzys klimatyczny i środowiskowy oraz zobowiązał się do podjęcia natychmiastowych działań w celu jego rozwiązania.

"Wzywam Radę Europejską do niezwłocznego przyjęcia własnych zobowiązań i wyznaczenia dziś tego samego celu neutralności klimatycznej, który ma zostać osiągnięty do 2050 r." - powiedział szef PE liderom.

Jak dodał, Parlament z zadowoleniem przyjmuje propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą ustanowienia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jako głównego instrumentu na szczeblu europejskim, który ma być skierowany do regionów najbardziej dotkniętych dekarbonizacją. "Nikt nie może pozostać w tyle. Wysiłki podejmowane przez tych, którzy są uzależnieni głównie od przemysłu opartego na węglu, muszą zostać docenione i wsparte" - zaznaczył.

Jak podkreślił, na sprawiedliwą transformację potrzebne są fundusze, które mogą zrównoważyć wysiłek, jaki będą musiały podjąć wszystkie kraje, dekarbonizując swoje gospodarki do 2050 r. "To długi proces, ale wymaga znacznych środków finansowych" - zaznaczył, dodając, że różne kraje mają różny punkt startowy do transformacji w kierunku neutralności energetycznej, dlatego trzeba je wspierać w podejmowanych wysiłkach.

"Zielony Ład nie oznacza zatrzymania wzrostu gospodarczego, ale rozwój. To więcej miejsc pracy, więcej inwestycji" - przekonywał.

Sassoli skrytykował też najnowszą propozycję fińskiej prezydencji w sprawie przyszłego unijnego budżetu. Zakłada ona większe cięcia w polityce spójności i rolnictwie, niż w ubiegłym roku proponowała KE.
"Stanowisko Parlamentu jest dobrze znane. Byłem zaskoczony najnowszą propozycją prezydencji fińskiej, która wyciekła kilka dni temu i która - mówię to z całym szacunkiem, szacunkiem i przyjaźnią dla rządu w Helsinkach - nie spełnia oczekiwań wszystkich grup politycznych Parlamentu" - powiedział.

Sassoli przypomniał, że PE przegłosował swoje stanowisko w sprawie budżetu. "Wszystkie grupy dały mi mandat, zgodnie z którym powinniśmy walczyć o ambitny budżet. Nie będą w stanie zaakceptować cięć dotyczących strategicznych priorytetów UE, rolnictwa, spójności, digitalizacji, badań, funduszy społecznych. Propozycja przedstawiona przez fińską prezydencję idzie z w złym kierunku" - oświadczył szef PE.

Jak dodał, PE jest gotowy negocjować unijny budżet "w duchu konstruktywnego dialogu, ale bez uszczerbku dla swoich uprawnień i na równi z innymi instytucjami".

"Nikt nie powinien popełniać błędu, przyjmując zgodę Parlamentu za pewnik, nie słuchając, co ma do powiedzenia. Aby zrealizować inicjatywy ogłoszone przez szefową KE Ursulę von der Leyen, konieczne jest odpowiednie finansowanie" - podsumował.

Na początku grudnia prezydencja fińska przygotowała nowy projekt wieloletniego budżetu UE proponując, by na lata 2021-2027 przeznaczono 1,07 proc. Dochodu Narodowego Brutto UE27. Minister ds. europejskich Konrad Szymański uważa, że propozycja ta nie przybliża UE do porozumienia.

Sassoli powiedział w czwartek, że aby w przyszłym budżecie zagwarantowane zostały środki na transformacje związane z Europejskim Zielonym Ładem, budżet powinien wynosić 1,3 proc. DNB.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE