ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dyskusje ws. neutralności klimatycznej przeciągają się; pierwsze godziny szczytu bez przełomu
12.12.2019r. 21:45

Szefowie państw i rządów krajów UE nie wypracowali porozumienia w sprawie zgody na cel neutralności klimatycznej w czasie kilku pierwszych godzin szczytu w Brukseli. Rzecznik szefa Rady Europejskiej poinformował wieczorem, że dyskusja została przeniesiona na kolację.

Taki obrót sprawy nie jest zaskoczeniem, choć ekipa nowego przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela zakładała optymistycznie, że przed godz. 19 możliwa będzie konferencja prasowa, na której ogłoszona będzie zgoda.

W przerwie obrad szczytu, po pierwszej sesji roboczej, Michel konsultował się z liderami w mniejszych grupach; odbyło się też spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. Według źródeł dyplomatycznych PAP szerpowie, czyli współpracownicy liderów krajów unijnych, pracowali w tym czasie nad tekstem wniosków.

"Szukamy sfomułowań, które wezmą pod uwagę stanowisko Polski" - powiedział PAP jeden z zachodnich dyplomatów. Kolacja ma się zacząć przed godz. 22.

Z wcześniejszych nieoficjalnych informacji wynika, że Polska złożyła poprawki do końcowych konkluzji, domagając się bardziej szczegółowych zapisów dotyczących finansowania transformacji w kierunku gospodarki neutralnej pod względem emisji CO2.
Premier Czech Andrej Babisz domaga się z kolei, żeby w dokumencie ze szczytu wyraźnie było napisane, że przejście do neutralności węglowej nie wyklucza atomu jako źródła energii. Już wcześniej we wnioskach była podkreślona neutralność technologiczna, co np. dla Polski było wystarczającą gwarancją w sprawie dopuszczenia atomu lub np. gazu. Praga jednak domagała się więcej.

Problem z neutralnością klimatyczną mają też Węgry, które również chcą solidniejszych gwarancji w zapisach ze szczytu.

Przeniesienie dyskusji na kolacje zapowiada długą noc dla szefów państw i rządów w budynku Rady Europejskiej. W planie jest jeszcze bowiem dyskusja na temat wieloletniego budżetu, sprawozdanie z rozmów w formacie normandzkim na temat konfliktu w Donbasie, zgoda na przedłużenie sankcji wobec Rosji, a także przyjęcie zapisów w sprawie turecko-libijskiego memorandum dotyczącego granicy na Morzu Śródziemnym.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE