ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes Polskiego Klubu Ekologicznego: budowa Nord Stream 2 zagraża m.in. morświnom
13.12.2019r. 07:20

Budowa Nord Stream 2 przez morską strefę ekonomiczną Danii zagraża rybom, zwierzętom, m.in. morświnom - powiedziała w czwartek prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Maria Staniszewska. Organizacja złożyła skargę do duńskiej komisji odwoławczej ds. energetyki.

Prezes poinformowała, że skarga na zgodę na budowę odcinka gazociągu Nord Stream 2 przez morską wyłączną strefę ekonomiczną Danii, którą Polski Klub Ekologiczny (PKE) wysłał do duńskiej komisji odwoławczej ds. energetyki 27 listopada br., zawiera siedem punktów.

"Nie została uwzględniona Dyrektywa Siedliskowa, która przede wszystkim chroni bałtyckiego ssaka - morświna, który jest na +czerwonej liście+ gatunków zagrożonych wyginięciem. To gatunek pod ścisłą ochroną, bardzo wrażliwy na zmiany systemu, więc położenie Nord Stream 2 i prace przy jego układaniu mu zagrażają. Powołując się na konkretne przepisy w załączniku 2 i 4 Dyrektywy - twierdzimy, że zostały one złamane" - podkreśliła Staniszewska i dodała, że planowana na południe od wyspy Bornholm trasa rurociągu wpłynie także na tereny ochronne m.in. ptaków i ryb w Polsce.

"W decyzji jest mowa o minimalizacji wpływu konstrukcji gazociągu na środowisko, chociażby, że wykonawca będzie unikał prac m.in. w okresie, kiedy jest tarło dorsza, co jest niemożliwe. W okolicach wyspy Bornholm są skały, żeby ułożyć rurociąg, trzeba wytyczyć jakąś drogę, wysadzać te skały. To wszystko niewątpliwie nie pomoże tarłu dorsza" - oceniła.

Ponadto - zdaniem PKE - spółka budująca gazociąg - Nord Stream 2 AG - nie złożyła wszystkich niezbędnych dokumentów wymaganych przy staraniu się o pozwolenie na budowę. "Dokumentacja przedłożona przez tę spółkę nie zawiera wymaganych danych i informacji. Ona była przygotowana w momencie, kiedy trasa gazociągu nie była dokładnie wytyczona. Poza tym, powołuje się ona na dane monitoringu, których nie ujawnia - nie można się do nich odnieść, bo one są tajne" - zaznaczyła prezes PKE.
Ekolodzy zarzucają także, że proces konsultacji ws. Nord Stream 2 przeprowadzony przez Duńską Agencję Energii - m.in. oceny oddziaływania na środowisko - zostały niewłaściwie przeprowadzone i nie spełniają standardów konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym (Espoo). "Trasa rurociągu znajduję się 7 km od polskiej Zatoki Pomorskiej, gdzie jest też strefa chroniona +Natura 2000+, na którą rurociąg będzie wpływał" - wskazała.

Jak dodała, ważnym elementem skargi jest to, że cały rurociąg przebiega przez miejsca, gdzie na dnie Bałtyku leży zatopiona broń i amunicja z czasów I i II Wojny Światowej. "One są stwierdzone - na tej trasie znajduję się około 40 ton amunicji chemicznej" - powiedziała.

Jak dodała, decyzja ws. Nord Stream 2 została wydana tylko w języku duńskim, co ograniczyło możliwość złożenia protestu.

Polski Klub Ekologiczny domaga się w związku z tym, by pozwolenie wydane przez Duńską Agencję Energii na budowę gazociągu przez morską wyłączną strefę ekonomiczną Danii zostało cofnięte, by błędy zostały poprawione, a dokumentacja upubliczniona.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jola 13.12.2019r. 12:23
Niedobrze, gotowi zrobić taką samą skargę w przypadku Baltic Pipe.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE