ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dąbrowski: ciepłownictwo zabiega o szybką zmianę regulacji
13.12.2019r. 11:20

System taryfowania ciepłownictwa nie odpowiada dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku. Bez zmiany legislacji i systemu taryfowania sektor nie poradzi sobie z wyzwaniami inwestycyjnymi związanymi z dostosowaniem do rygorystycznych norm środowiskowych Unii Europejskiej - stwierdził cytowany przez BiznesAlert.pl Wojciech Dąbrowski, prezes PTEZ.

- Sytuacja na rynku ciepłowniczym jest bardzo dynamiczna. Aktywnie włączamy się w wyznaczeniu rozwoju energetyki i ciepłownictwa. Jesteśmy w okresie głębokiej transformacji. Kierunki dla ciepłownictwa są jasne, czyli zmiana miksu paliwowego. Węgiel nie będzie naszym podstawowym paliwem. W najbliższych latach, w trakcie okresu przejściowego, będziemy korzystali z paliwa gazowego - powiedział.

Jak zaznaczył przed sektorem ciepłowniczym cały czas stoją ogromne wyzwania. - Głównie związane ze spełnieniem rygorystycznych norm środowiskowych BREF/BAT. To niesie ze sobą duże koszty. W konsekwencji przyczynią się do tego, że będzie nam się żyło lepiej, z lepszym powietrzem, ale jako przedsiębiorstwo musimy ponieść duże nakłady na inwestycje, które nie zwiększą naszych przychodów tylko koszty. To ogromne obciążenie. Nie wspomnę o cenach uprawnień CO2, które w ciągu kilku lat wzrosły o ponad 200 procent. Jednocześnie mamy do czynienia z presją na niskie ceny ale mamy granicę, której nie możemy i nie powinniśmy przekroczyć - powiedział Dąbrowski.
Podkreślił, że branża ciepłownicza rozmawia z Ministerstwem Klimatu i Urzędem Regulacji Energetyki. - Liczymy na dobrą współpracę z ministrem klimatu Michałem Kurtyką, który podobnie jak minister energii Krzysztof Tchórzewski dostrzegł rolę ciepłownictwa. Pokazujemy w jakiej jesteśmy sytuacji. Stale potrzeba pilnej zmiany całego rynku ciepła w Polsce. To postulat jaki wystosowują spółki produkujące ciepło. Wzywamy do niezwłocznych zmian legislacyjnych aby przepisy były bardziej elastyczne względem otoczenia rynkowego. System taryfowania był niezmieniany od 10 lat. To musi ulec zmianie - dodał prezes PTEZ.

W trakcie wystąpienia zwrócił uwagę na bardzo niską rentowność ciepłownictwa. - Obecnie wynosi ona 1,5 procent. To nie pozwala zmierzyć się z wyzwaniami jakie nas czekają. Istnieje ryzyko, że ze względu na rentowność będzie trudno pozyskać finansowanie zewnętrzne. To co się dzieje nie odpowiada zmieniającemu się otoczeniu gospodarczego. Nie wyciągamy ręki tylko po pomoc. Chcemy uelastycznienia taryf, możliwości rabatowania taryf w okresie przejściowym, chcemy udzielać upustów naszym dużym klientom. Chcemy aby taryfy odzwierciadlały realną sytuację na rynku - zakończył cytowany przez BiznesAlert.pl Dąbrowski.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Rolnik 16.12.2019r. 08:53
Wszyscy w tej "transformacji" mówią o gazie, wiatrakach na morzu, solarach, a zapominają całkiem o biomasie, która w milionach ton gnije na polach wydzielając CO2. Przecież to najtańsze źródło OZE i w przeciwieństwie do gazu nie ma opłat za CO2.
Dziwię się, że i Ministerstwo Rolnictwa i Min. Klimatu ani słowem nie wspominają o tym OZE, które w innych krajach UE daje kilkakrotnie więcej energii niż u nas.Nie wiedzą, nie chcą czy ....?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE