ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Mielczarski: weźmy Unię na przeczekanie
13.12.2019r. 13:36

Prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej uważa, że uzyskanie zwolnienia dla Polski od unijnego zobowiązania do neutralności klimatycznej do 2050 r. i pozwolenie na dochodzenie do neutralności we własnym tempie to dobre wiadomości.

- Nadal jednak nie zdefiniowano, czym dokładnie ma być neutralność klimatyczna. Czy to rezygnacja z węgla, czy ze wszystkich kopalnych surowców? W Zielonym Ładzie mówi się też o 100 mld euro na dostosowanie, ale tylko 5 mld euro ma być w gotówce, reszta to dopłaty do preferencyjnych kredytów. Tymczasem tylko na przekształcenie polskiej energetyki, dostosowanie gospodarki do wymogów neutralności klimatycznej, trzeba trzykrotnie więcej środków niż te 100 mld - mówi naukowiec.

Podkreśla, że tak naprawdę dostaliśmy dodatkowy czas na negocjacje i wypracowanie rozwiązań.

- Obserwuję też szczyt klimatyczny w Madrycie i widzę, że przedstawiciele 50 państw, którzy tam zjechali, raczej do niczego konstruktywnego nie dojdą. Polityka klimatyczna traci impet. Tak naprawdę nikt już nie wierzy w globalne ocieplenie. Ani USA, ani Chiny nie chcą radykalnych rozwiązań. Najlepsze co mogą obecnie zrobić polscy politycy to czekać i nie podejmować żadnych decyzji - mówi prof. Mielczarski.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 20 )

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Pesel 13.12.2019r. 14:00
A ile kosztowałaby budżet zmiana zapisu odległościowego dla wiatraków na lądzie? Same by powstawały, bezkosztowo dla budzetu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 13.12.2019r. 16:13
Same wiatraki bez dopłat nie zostaną zbudowane.
A ile kosztuje życie w hałasie wiatraka przywiezionego z Niemiec czy Danii po 20 latach eksploatacji. W Polsce ponad 80% wiatraków lądowych ma więcej niż 15 lat co jest okresem życia dla takiej konstrukcji.
Nowoczesnych wiatrak, to wieża o wysokości 100m i śmigła o długości 80m, a moc ponad 3MW. Ile takich wiatraków można zobaczyć w Polsce?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 14.12.2019r. 10:51
Skoro, jak twierdzisz, wiatraki bez dopłat nie powstaną to po co jest ten przepis o odległości? Wystarczyłoby nie dawać dotacji a przepis można znieść. Tylko czy Twoje przewidywania są właściwe.
Druga sprawa to stare wiatraki z Niemiec lub Danii. Wymieniają je na nowsze bo w swoim programie rozwoju poszli dalej, życie w przestarzałych wiatrakach już zakończyli i sąsiedztwo tych wiatraków przeżyli jakoś. A skąd u nas mają być nowsze jeśli nawet Profesor, człowiek nauki uważa, że światowe trendy należy przeczekać? Od naukowca powinno się oczekiwać awangardy w postępie, rozwoju, tworzenia przyszłości a tu aby tylko być, aby przeczekać, przetrwać i dotrwać (można sobie dopowiedzieć do czego dotrwać). Mamy przykład jak inne gospodarki, np. niemiecka "źle" wychodzi na wspieraniu postępu i innowacji. A tu propagowanie postawy krajowego "ubóstwa energetycznego" - żenada. Znasz przysłowie "biedny bo ..... itd.".
Co do nowoczesnych wiatraków to skąd one maja się u nas wziąć? Z ustawy odległościowej, niestabilności przepisów (podatek lokalny od ceny łopaty, generatora, wieży i całej maszynerii, sąd poparł taki standard) czy z naiwności inwestorów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 15.12.2019r. 11:09
Propozycja profesora jest jak najbardziej na miejscu: jak nie wiesz co robić to powstrzymaj się od decyzji. Węgiel zły, gazu nie mamy, pieniędzy na elektrownie jądrowe też. Zostaje zamknąć elektrownie i dalej zlikwidować fabryki, a ludzie niech jadą do Niemiec, Anglii czy Norwegii. Lepiej poczekać histeria klimatyczna opadnie i wtedy można rozsądnie rozmawiać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 15.12.2019r. 18:49
Napisz coś rzeczowego. Rzuciłeś jakieś hasła i co ma z tego wynikać? Pomału węgla też nie mamy. W ostatnim roku produkcja z węgla spadła chyba o 27% o ile dobrze pamiętam, z gazu wzrosła o 25%. Import węgla, głównie z Rosji lawinowo rośnie, śledzisz takie informacje i w oparciu o nie dajesz swoje rady. Jak przewidujesz, kiedy się skończy ta "histeria klimatyczna", za ile lat zrobią się warunki do "rozsądnego rozmawiania". Czyli radzisz aby do tego czasu nie robić nic, siedzieć i czekać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Mis 14.12.2019r. 13:45
Piszesz wierutne klamstwa! W Polsce 80% wiatrakow jest mloszych niz 10 lat, a ich producenci gwaranantuja okres zywotnosci minimum 20, najczesciej 25, a czasomi nawet 30 lat.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE