ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Mielczarski: weźmy Unię na przeczekanie
13.12.2019r. 13:36

Prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej uważa, że uzyskanie zwolnienia dla Polski od unijnego zobowiązania do neutralności klimatycznej do 2050 r. i pozwolenie na dochodzenie do neutralności we własnym tempie to dobre wiadomości.

- Nadal jednak nie zdefiniowano, czym dokładnie ma być neutralność klimatyczna. Czy to rezygnacja z węgla, czy ze wszystkich kopalnych surowców? W Zielonym Ładzie mówi się też o 100 mld euro na dostosowanie, ale tylko 5 mld euro ma być w gotówce, reszta to dopłaty do preferencyjnych kredytów. Tymczasem tylko na przekształcenie polskiej energetyki, dostosowanie gospodarki do wymogów neutralności klimatycznej, trzeba trzykrotnie więcej środków niż te 100 mld - mówi naukowiec.

Podkreśla, że tak naprawdę dostaliśmy dodatkowy czas na negocjacje i wypracowanie rozwiązań.

- Obserwuję też szczyt klimatyczny w Madrycie i widzę, że przedstawiciele 50 państw, którzy tam zjechali, raczej do niczego konstruktywnego nie dojdą. Polityka klimatyczna traci impet. Tak naprawdę nikt już nie wierzy w globalne ocieplenie. Ani USA, ani Chiny nie chcą radykalnych rozwiązań. Najlepsze co mogą obecnie zrobić polscy politycy to czekać i nie podejmować żadnych decyzji - mówi prof. Mielczarski.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 20 )

KOMENTARZE ( 10 )


Autor: Eko 13.12.2019r. 14:31
I tak powinno być. Poczekajmy aż Zielona Rewolucja zawali się pod własnym ciężarem, tak jak 30 lat temu zawaliła się Czerwona Rewolucja, która też wydawała się być niezwyciężona.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: znaffca 13.12.2019r. 14:47
To prosta kalkulacja polityczna. Transformacja klimatyczna to utrata ok. 200.000 wyborców związanych z węglem - prostych, niewykształconych, przyzwyczajonych do socjalu. Elektrownie atomowe i OZE niekoniecznie takich zatrudniają. Tylko to jest ważne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 13.12.2019r. 16:44
Nie jadę na socjalu, wykształcenie mam takie, że na Prezydenta się nie nadaję, bo i dyplom odebrałem i przez płot nie skakałem, nie marzę o niczym innym, jak tylko o tym, żeby mój sąsiad przestał palić węglem, ale tego nie da się osiągnąć metodami proponowanymi przez Timmermansa, więc jestem przeciwny takiej ekologii. Ja chcę tylko czystego powietrza, a nie likwidacji całego przemysłu, i tu się różnimy. O atomie chętnie podyskutuję.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 13.12.2019r. 21:34
To Timmermans proponuje jakieś inne metody niż są w jego kraju? Tam sąsiad jeden drugiemu serwuje dym ze spalania węgla?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 14.12.2019r. 15:30
Pesel, Ty chyba nigdy nie byłeś w Holandii. Tam dymu z węgla nie ma, ale Rotterdam i okolice są w oparach ropy. W Płocu to prawie pachnie w porównaniu z Rotterdam, Schiedam i okolicach.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 14.12.2019r. 20:14
To prawda, w Holandii nie byłem a w mojej wypowiedzi, którą komentujesz były dwa zdania i obydwa ze znakami zapytanie. A teraz ja Ciebie zapytam. Wiesz co to są opary, np. opary ropy i one tam są, w Holandii? W płocku to mogą być bo tam ropę przerabiają ale skoro są też w Holandii to znaczy, ze mają nieszczelne zbiorniki czy też instalacje paliwowe. Dziwne, w Holandii? Może nie chodziło Tobie o opary a o spaliny z ropy. Tu jet forum specjalistyczne i raczej wypowiadamy się rzeczowo.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 15.12.2019r. 10:11
Dodam jeszcze pytanie uzupełniające do wypowiedzi Eko. Jak jest tam szacowane, w Holandii ile osób przedwcześnie umiera z racji tych "oparów" ropy? Holandia mniejszy kraj ale u nas szacują na ok. 45 tys z racji spalania węgla. Czy w Holandii też lata w powietrzu MP2,5?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 15.12.2019r. 11:14
To jednak wybierz się do Holandii i sam najlepiej to ocenisz. Nie wiem ile ludzi umiera z tego powodu w Holandii i nie wiem ile w Polsce, chociaż podobno niektórzy wiedzą ile w Polsce, a nie wiedzą ile ludzi umiera od zanieczyszczeń w Niemczech, gdzie spala się tyle samo węgla kamiennego i trzy razy tyle węgla brunatnego. W Polsce podobno umierają tysiące, a w Niemczech nikt, przynajmniej nie wiedzą.Sprawdź też na Google co znaczy słowo "hipokryzja".
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 15.12.2019r. 19:03
Widzisz, mylisz pojęcia opary i spaliny, jeżeli już to ludzie umierają właśnie od MP2,5 który powstaje ze spalania węgla, z ropy nie powstaje. Doradzę też lekturę Wikipedii abyś poznał co to są zmiany klimatyczne (te z elektrowni) i niska emisja (ta z węgla w kopciuchach). Czy w Niemczech lub Holandii palą w kopciuchach? Jak rozumiem wiesz to bo tam byłeś.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Piotrz 15.12.2019r. 22:05
Eko niska emisja. To jest różnica.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE