ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Grupa Lotos zainwestuje 500 mln zł w projekt "Polimery Police"
13.12.2019r. 16:59

Grupa Lotos podpisała porozumienie wstępne z Grupą Azoty, Grupą Azoty Zakłady Chemiczne "Police" i Grupą Azoty Polyolefins ws. w sprawie finansowania projektu Polimery Police - poinformował w piątek w komunikacie giełdowym Lotos. Chodzi o pół miliarda zł.

Jak zastrzeżono, porozumienie jest warunkowe i uzależnione od pozyskania zgody rady nadzorczej i Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki oraz spełnienia innych warunków zawieszających. "Przedmiotowe porozumienie stanowi podstawę do uzgodnienia docelowej dokumentacji dotyczącej udziału w finansowaniu projektu" - dodano.

Lotos poinformował, że w ramach porozumienia spółka przewiduje zaangażować 300 mln zł w formie kapitału zakładowego oraz 200 mln zł w postaci pożyczki podporządkowanej.

Dodano, że porozumienie obowiązuje do 31 grudnia 2020 roku.

Lotos oraz spółki z Grupy Azoty podpisały list inwestycyjny ws. Polimerów Police pod koniec kwietnia br.

Polimery Police to największy projekt inwestycyjny w historii Grupy Azoty - instalacja produkcyjna, która ma wytwarzać 437 tys. ton polipropylenu rocznie. Całkowity budżet projektu to 1,52 mld euro, z czego ok. 1,2 mld euro stanowić będą nakłady inwestycyjne - m.in. wynagrodzenie wykonawcy, zakupy licencji, prace przygotowawcze, skapitalizowane koszty wynagrodzeń. Na pozostałą kwotę składać się będą nieskapitalizowane koszty funkcjonowania spółki celowej Grupa Azoty Polyolefins, koszty finansowe w okresie budowy oraz zakładane rezerwy na obsługę zadłużenia.

Zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji ma nastąpić w czwartym kwartale 2022 r. Na generalnego wykonawcę wybrano Hyundai Engineering z wynagrodzeniem 992,8 mln euro.

Ok. 60 proc. projektu ma być sfinansowane długiem - z kredytów bankowych, pozostała część ma pochodzić z kapitałów własnych. Na kapitały własne w wysokości około 640 mln euro ma się składać 1,4 mld zł z kredytów bankowych uzyskanych przez Grupę Azoty, około 1 mld zł z emisji - zawieszonej - akcji przez Azoty Police. Resztę brakujących kapitałów własnych mają dostarczyć inwestorzy zewnętrzni. Azoty rozmawiają z koreańskimi firmami Hyundai i KIND, które miałyby ewentualnie wnieść odpowiednio 80 mln oraz 50 mln dolarów.
W ubiegłym tygodniu Grupa Azoty Police podpisała ze Skarbem Państwa umowę inwestycyjną na objęcie nowych akcji o wartości ok. 56,2 mln zł po cenie 10,2 zł.

W skład zintegrowanego kompleksu chemicznego Polimery Police będzie wchodził: terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport), infrastruktura logistyczna oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Sercem Projektu będą instalacje do produkcji propylenu oraz do produkcji polipropylenu. Obie instalacje zostały zaprojektowane w oparciu o amerykańskie licencje (Oleflex od firmy Honeywell Universal Oil Product oraz Unipol od firmy Grace), umożliwiające wysoką elastyczność produkcji i dostarczanie szerokiej gamy rodzajów polipropylenu. Instalacja ma też wytwarzać rocznie 17 tys. ton wodoru, który będzie sprzedawany do zakładów chemicznych w Policach do produkcji amoniaku. Dzięki temu spadnie w nich zużycia gazu ziemnego. Elementem instalacji będzie gazoport, zdolny przyjmować statki transportujące do 22 tys. ton propylenu i etylenu. Będzie on mógł być także wykorzystywany do importu LPG.

"Sukcesywnie i zgodnie z założeniami budujemy strukturę finansowania Projektu Polimery Police.(...) Dzisiejsze porozumienie ma charakter wiążący i jest ostatnim krokiem przed zawarciem ostatecznej umowy inwestycyjnej" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Wojciech Wardacki, prezes Zarządu Grupy Azoty oraz Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police".

"Zakładamy, że skonsolidowane przychody Grupy Azoty w 2023 roku tylko dzięki Projektowi Polimery Police wzrosną o ok. 2,5 mld zł rocznie, co jednocześnie pozwoli podwoić udział segmentu tworzyw sztucznych do ponad 30 proc. łącznej sprzedaży. Jesteśmy przekonani, iż przedsięwzięcie realizowane w Policach będzie wiązać się z korzyściami i wzrostem wartości zarówno dla spółek z Grupy Azoty, jak i inwestorów zewnętrznych wspierających kapitałowo budowę finansowania Projektu Polimery Police. Niewątpliwie projekt inwestycyjny będzie także korzystny dla polskiej gospodarki" - dodał.

Podpisane w piątek porozumienie określa szczegóły współpracy inwestycyjnej. Grupa Lotos będzie uprawniona do powołania jednego członka Rady Nadzorczej Grupy Azoty Polyolefins oraz do zwoływania Walnego Zgromadzenia Grupy Azoty Polyolefins, spółki celowej projektu Polimery Police. Strony ustaliły, że ostateczne dokumenty finansowania equity będą przewidywać okres zastrzeżony (lock-up). Uzgodniły również procedurę zbycia akcji spółki przez Lotos po upływie okresu zastrzeżonego.

PAP, CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Pytek 13.12.2019r. 21:28
Czy odwołanie prezesa GL w dniu 6.12.19 i podpisanie porozumienia za 500 mln w dniu 13.12.19 są ze sobą powiązane?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE