ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MPWiK: do końca roku ruszy spalarnia w "Czajce"
13.12.2019r. 17:34

Ponowne uruchomienie pierwszej linii spalarni w "Czajce" planowane jest do końca tego roku. Utylizowane będą w niej nieczystości stałe produkowane w stołecznej oczyszczalni ścieków - poinformowało w piątek PAP Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK).

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wyjaśniło, że usuwanie awarii rekuperatorów, czyli wymienników ciepła o wysokości ponad 5,6 metra i łącznej wadze około 20 t każdy, odbywa się dwutorowo. "W pierwszej kolejności realizowane są naprawy doraźne rekuperatora nr 1, które pozwolą na uruchomienie jednej linii spalania - czynności te dobiegają końca, a jej ponowne uruchomienie planowane jest, zgodnie z wcześniejszym informacjami, do końca tego roku" - wskazała rzecznik prasowy MPWiK Marzena Wojewódzka.

Wyjaśniła, że celem doraźnej naprawy, która jest obecnie realizowana jest uruchomienie jednej linii w spalarni. Pozwoli ona na spalanie większości osadów wytwarzanych w oczyszczalni ścieków "Czajka". "Doraźna naprawa jednej z linii spalania oznacza przywrócenie jej pełnej funkcjonalności oraz możliwość jej eksploatacji do momentu zamontowania nowych rekuperatorów. W podobny sposób była usuwana poprzednia awaria rekuperatorów" - wyjaśniła.

Poinformowała, że "drugim etapem będzie naprawa docelowa, która wiąże się z zaprojektowaniem, produkcją i montażem dwóch nowych rekuperatorów. Obecnie prowadzane jest postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy tych prac".

Otwarcie ofert wyznaczono na 20 grudnia 2019 r. Dalsze czynności związane z wymianą rekuperatorów na nowe zależne są od wyników postępowania przetargowego - również w zakresie, proponowanego przez wykonawców terminu realizacji prac.
"Naszym celem jest dokonanie wymiany rekuperatorów w możliwie najkrótszym czasie, który obecnie szacowany jest na ok. 1 roku od dnia podpisania umowy. Do tego czasu spalanie będzie się odbywało za pomocą naprawionego rekuperatora na jednej linii spalania" - zapewniła Marzena Wojewódzka.

Według wcześniejszych informacji MPWiK na przełomie listopada i grudnia 2018 r., w związku z awarią rekuperatorów, tj. wymienników ciepła, z eksploatacji została wyłączona stacja termicznej utylizacji osadów ściekowych (STUOŚ), co było związane z uszkodzeniem jednego z urządzeń spalarni.

Od stycznia 2013 r. do września 2019 r. instalacja STUOŚ ulegała licznym awariom, przez co mogła nie pracować blisko połowę tego okresu. Ze względu na awarię spalarni w "Czajce" osady ściekowe (produkt uboczny, powstający podczas oczyszczania ścieków) z zakładu są wywożone przez firmy zewnętrzne. Odpady te pochodzą ze wszystkich oczyszczalni MPWiK, czyli z zakładów: "Czajka", "Południe", "Pruszków" i "Dębe", i trafiają do sześciu województw. Wedle oceny MPWiK, odpady te nie należą do niebezpiecznych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE