ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orban o szczycie klimatycznym: osiągnęliśmy sukces
13.12.2019r. 17:53

Premier Węgier Viktor Orban uznał w piątek za udane negocjacje klimatyczne w Brukseli, gdyż jego zdaniem stworzono szansę, by kosztów walki ze zmianami klimatu nie ponosiły najbiedniejsze kraje.

"Osiągnęliśmy sukces, bo stworzyliśmy szansę, by zgodnie z przyszłymi regułami dotyczącymi ochrony klimatu ceny za walkę ze zmianami klimatycznymi nie płaciły biedniejsze kraje i mieszkańcy" - oświadczył Orban z Brukseli w relacji wideo zamieszczonej na jego profilu na Facebooku.

Premier określił Węgry jako "klimatycznego czempiona", gdyż należą one do krajów, które najbardziej obniżyły emisję dwutlenku węgla od 1990 roku. Według danych węgierskiego rządu emisje te spadły w tym czasie o jedną trzecią.

"Wiemy, jak ważna jest walka ze zmianami klimatycznymi, ale my, Węgrzy, wiemy też, że ma to swoją cenę. A cena ta jest wysoka, bo to drogie przedsięwzięcie. Pytanie, kto zapłaci rachunek. Właśnie tego dotyczyły wczorajsze negocjacje" - oznajmił Orban.

Jak podkreślił, udało się osiągnąć to, by według nowych przepisów nie odbierano pieniędzy krajom, które dążą do zmniejszenia dystansu dzielącego je od bogatszych państw.
"Możemy stworzyć przepisy, które zachęcają do wykorzystywania energii nuklearnej. Jest też szansa na przepisy, które nie spowodują wzrostu cen paliwa i żywności" - oznajmił.

Przed czwartkowo-piątkowym szczytem UE rząd Węgier postawił cztery warunki dla poparcia porozumienia klimatycznego: aby ceny za walkę ze zmianami klimatycznymi nie ponosili mieszkańcy; aby walka ta nie spowodowała wzrostu cen energii i żywności dla rodzin; aby utrzymane zostały fundusze spójności oraz aby poparto wykorzystanie energii nuklearnej.

"Nie zwyciężyliśmy, ale stworzyliśmy sobie szansę na przyszłe zwycięstwo" - powiedział Orban.

Przywódcy unijni porozumieli się na szczycie w Brukseli w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r., ale Polska nie była w stanie zadeklarować woli wdrożenia tego celu. Szczegóły tego, jak będzie wyglądała architektura finansowa wsparcia transformacji, Komisja Europejska ma przedstawić w styczniu. W czerwcu natomiast liderzy mają ponownie spotkać się na unijnym szczycie, by podjąć temat neutralności.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE