ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Hiszpańskie media: dojście do neutralności klimatycznej zaboli gospodarki UE
14.12.2019r. 17:54

Hiszpańskie media, podsumowując w sobotę wyniki szczytu unijnego w Brukseli, wskazują, że podjęta w czwartek decyzja o dążeniu państw UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. będzie bolesna dla ich gospodarki.

Komentatorzy przypominają, że szczyt w Brukseli zbiegł się z trwającym w Madrycie szczytem klimatycznym ONZ COP25. Opinie na ich temat są zróżnicowane.

Madrycki dziennik "El Pais" wieszczy sukces zakończonego w czwartek unijnego szczytu w sprawie klimatu. Przypomina, że z wyjątkiem Polski wszyscy członkowie UE zgodzili się na dążenie do realizacji "ambitnego" planu neutralności klimatycznej do 2050 r.

Liberalna gazeta, wskazując na Polskę jako jedyny kraj, który nie zobowiązał się do respektowania norm Europejskiego Zielonego Ładu, odnotowuje, że wiele innych członków UE miało też wątpliwości co do zawartego w czwartek porozumienia. Umowę tę hiszpański dziennik nazywa jednak "historyczną".

"El Pais" wskazuje, że wyzwaniem dla członków UE będzie wprowadzenie w życie Europejskiego Zielonego Ładu w swoim krajowym ustawodawstwie.

Inny liberalny dziennik "El Confidencial" oraz lewicowy "Publico" nie podzielają entuzjazmu dziennikarzy "El Pais" w sprawie unijnej neutralności klimatycznej w 2050 r. Pierwsza z gazet wskazuje, że zawarte w Brukseli porozumienie może przynieść ze sobą poważne problemy dla gospodarek państw unijnych.

"El Confidencial" nazywa Europejski Zielony Ład "obiecywaniem iluzji" i przestrzega przed negatywnymi konsekwencjami realizacji tego dokumentu dla niektórych części Unii Europejskiej.
"Dla niektórych regionów i sektorów wdrażanie tej umowy będzie bardzo traumatyczne" - napisała madrycka gazeta, wskazując, że Komisja Europejska nie wyjaśniła należycie, jak będzie można rozwiązać ten problem.

Stołeczny dziennik wypomina też "ekologiczną hipokryzję" władzom Parlamentu Europejskiego.

"PE ma dwie siedziby: jedną w Brukseli, drugą w Strasburgu, które łącznie produkują 19 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. W dodatku jedna z nich jest pusta przez 317 dni w roku" - napisała hiszpańska gazeta.

Tymczasem "Publico", podsumowując kończący się w sobotę szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie, wskazuje na złą wolę dużych państw, które zdaniem gazety celowo blokowały porozumienie w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi.

"Choć ONZ przedłużył o jeden dzień szczyt, to w korytarzach targów Ifema, na których odbywało się to wydarzenie (...), zapanowała pewna frustracja z powodu nieustannego blokowania kluczowych kwestii przez niektóre kraje, m.in. Australię, Indie oraz Brazylię" - podsumował "Publico".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE