ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fińska minister o COP25: atmosfera braku zaufania wśród krajów
15.12.2019r. 21:08

Szczyt klimatyczny COP25 zakończył się w atmosferze "sprzeczności" i "braku zaufania między krajami" - oświadczyła Krista Mikkonen, minister ochrony środowiska oraz zmian klimatu Finlandii, reprezentująca UE w Madrycie w ramach fińskiej prezydencji.

"Nigdy wcześniej między dyskusjami prowadzonymi w salach negocjacyjnych i poza nimi nie było tak dużego rozdźwięku" - przyznała minister, cytowana w oficjalnym komunikacie fińskiego rządu.

"Jest mi przykro, że międzynarodowa społeczność nie była w stanie bardziej zdecydowanie odnieść się do problemu klimatu i przekazu od naukowców. Kolejny rok będzie krytyczny. Każdy powinien spojrzeć w lustro i zastanowić się, jak możemy przywrócić wiarę w ten proces" - dodała.

Resort podkreślił, że głównym celem UE oraz Finlandii było uzgodnienie zasad możliwości wykorzystania międzynarodowych mechanizmów rynkowych podczas obowiązywania paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. (dotyczące m.in. handlu emisjami), który można by wdrożyć od początku przyszłego roku.
Zdaniem fińskiej minister trudności w negocjacjach spodziewano się już wcześniej, ponieważ wśród krajów obecna była "atmosfera nieufności", wynikająca m.in. z tego, że część dużych państw, jak Brazylia, "wydaje się podważać współpracę międzynarodową". USA, które wychodzą z porozumienia paryskiego - wskazała Mikkonen - również przyczyniły się do "braku zaufania" i rozwoju wątpliwości, dlaczego jedne kraje mają podejmować działania na rzecz redukcji emisji, podczas gdy inne nie.

"Pogląd UE był taki, że nieustalenie zasad jest lepszym wyjściem niż zatwierdzenie złych rozwiązań" - podkreślono w komunikacie fińskiego ministerstwa.

Trwający od 2 grudnia szczyt ONZ COP25 w Madrycie, przedłużony o dwa dni, zakończył się ostatecznie brakiem porozumienia wśród przedstawicieli ok. 200 krajów. Kolejny szczyt klimatyczny odbędzie się w listopadzie 2020 r. w Glasgow. W połowie 2020 r. UE ma też uaktualnić swoje cele dotyczące redukcji emisji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE