ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Władze stolic Grupy Wyszehradzkiej podpiszą w poniedziałek Pakt Wolnych Miast
15.12.2019r. 21:32

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z burmistrzami Bratysławy, Pragi i Budapesztu podpisze w poniedziałek Pakt Wolnych Miast - zobowiązanie do działań na rzecz umacniania wspólnoty europejskiej, a także walki z kryzysem klimatycznym czy ekspansją populizmu.

"W poniedziałek w Budapeszcie ważny dzień. Wraz z burmistrzami stolic państw naszego regionu - Słowacji, Czech i Węgier - podpiszemy Pakt Wolnych Miast. To wspólna deklaracja i zobowiązanie do działań na rzecz umacniania wspólnoty europejskiej, a także mierzenia się z największymi wyzwaniami naszych czasów - z kryzysem klimatycznym, z ekspansją politycznych skrajności i populizmów oraz będącym tej ekspansji efektem kryzysem liberalnej demokracji" - napisał prezydent stolicy w niedzielę na Facebooku.

Jego zdaniem "rządy naszych państw w wielu z tych spraw bądź udają, że problemu nie ma (jak rząd PiS w kwestii klimatu), bądź same są częścią i jednym ze źródeł problemu (Viktor Orban sam nazywa budowany przez siebie system "nieliberalną demokracją", a politycy PiS marzą o "Budapeszcie w Warszawie")". "Gdy rządy zawodzą, odpowiedzialność chcemy wziąć na siebie my - burmistrzowie i prezydenci miast" - dodał.

Podkreślając, że nie chce poprzestać jedynie na "spotkaniach i deklaracjach, których wartość pozostawałaby jedynie symboliczna", Trzaskowski podkreślił, że będzie walczył m.in. o to, by przynajmniej część pieniędzy unijnych w nowej perspektywie trafiała bezpośrednio do samorządów, bez pośrednictwa rządów.
"To istotne również w kontekście niedawno ogłaszanego "sukcesu" rządu PiS, który "wygrał" możliwość dłuższego trucia własnych obywateli, wypisując się z celu neutralności klimatycznej. Rząd zademonstrował nie tylko ignorancję i lekceważenie jednego z najpoważniejszych globalnych problemów naszych czasów, ale też bezmyślne działanie na szkodę własnego państwa i jego obywateli! Nie tylko ze względu na wspomniane wcześniej "prawo do trucia", ale też dlatego, że unijny "Green deal" to konkretne środki finansowe, po które można byłoby sięgnąć" - ocenił Trzaskowski.

Chodzi o szczyt Rady Europejskiej, na którym przywódcy unijni porozumieli się na szczycie w Brukseli w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r., ale Polska nie była w stanie zadeklarować woli wdrożenia tego celu. Temat ma powrócić na szczycie szefów państw i rządów UE w czerwcu 2020 r. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do konkluzji szczytu UE wpisana została zasada, że Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej.

"Jesteśmy gotowi na współpracę ze wszystkimi miastami, które podzielają wartości europejskie, demokratyczne, i które w przeciwieństwie do populistycznych rządów nie chowają wobec najpoważniejszych wyzwań głowy w piasek" - napisał w niedzielę Trzaskowski.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE