ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mołdawia i Ukraina podpisały dokument w sprawie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa dostaw gazu
15.12.2019r. 23:03

Mołdawia i Ukraina podpisały protokół ustaleń w sprawie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa dostaw gazu i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie. Specjalne memorandum zostało podpisane przez Anatola Usatîi, ministra gospodarki i infrastruktury Mołdawii i Kostiantyna Czyżyka, wiceministra energii i ochrony środowiska Ukrainy.

- Jest to kamień milowy w historii Wspólnoty Energetycznej i praktyczny przykład przyjęcia solidarności jako zasady we wspólnej pracy nad bezpieczeństwem dostaw gazu. Gratulujemy obu stronom ich konstruktywnej i elastycznej pracy w celu osiągnięcia porozumienia w tak krótkim czasie. Wspólna praca Mołdawii i Ukrainy jest najlepszą praktyką również dla innych stron - powiedział dyrektor Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej Janez Kopač.

- Nasze władze, kraje w regionie i nasi partnerzy z Unii Europejskiej rozumieją znaczenie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego oraz jego wpływ i potencjalne konsekwencje jego braku. Bardzo doceniam fakt, że Sekretariat Wspólnoty Energetycznej i Komisja Europejska odnotowują te trudności w ich realistycznym kontekście. Powinno się to przyczynić do ściślejszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa dostaw między Mołdawią a Ukrainą - powiedział Anatol Usatîi, minister gospodarki i infrastruktury Mołdawii

- Memorandum potwierdziło zamiar obu ministerstw, aby nawiązać dialog i wzajemną pomoc między państwami w zakresie dostaw gazu, wyeliminować i zapobiec kryzysowi w sieciach energetycznych, a także skutecznie zapobiegać i łagodzić zakłócenia w dostawach gazu ziemnego- powiedział Kostiantyn Czyżyk, wiceminister energii i ochrony środowiska Ukrainy.
Mołdawia i Kijów są od siebie współzależne, jeśli chodzi o ich sektory gazowe. Struktura i konfiguracja sieci przesyłowej gazu ziemnego powoduje uzależnienie Mołdawii od przepływów gazu ziemnego przez Ukrainę, podczas gdy niektórzy ukraińscy odbiorcy są zależni od przepływów gazu ziemnego przez Mołdawię.

Zgodnie z memorandum Mołdawia i Ukraina zobowiązały się do niezwłocznego informowania się w przypadku ogłoszenia krajowego kryzysu gazowego oraz uruchomienia różnych środków zapobiegawczych lub nadzwyczajnych, które mogą mieć wpływ na odbiorców gazu w sąsiednim kraju. Memorandum uznaje solidarność za naczelną zasadę współpracy w przypadku awarii gazu ziemnego. W tym duchu obaj sygnatariusze starają się współpracować i zbadać, w jaki sposób ich krajowe środki nadzwyczajne mogą być stosowane w skoordynowany sposób, aby zapewnić dostawy gazu dla obywateli obu krajów. Memorandum, które nie jest prawnie wiążące, zaczęło obowiązywać w dniu jego podpisania.
Energy Community , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE