ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szymański: Polska ma swoją własną ścieżkę transformacji klimatycznej i energetycznej
16.12.2019r. 09:18

Polska ma swoją własną ścieżkę transformacji klimatycznej i energetycznej, tyle, że taką, która jest osadzona w uwarunkowaniach krajowych, która jest bezpieczna dla gospodarki i dla obywateli - powiedział w poniedziałek minister ds. europejskich Konrad Szymański.

W radiowej "Trójce", gdzie gościem w poniedziałek był Szymański, przytoczono niedzielną wypowiedź byłego szefa Rady Europejskiej i b. premier Donalda Tuska, który w Radiu Zet ocenił, że informacje po szczycie klimatycznym UE, na którym Polska dostała pół roku, by zastanowić się, czy na pewno chcemy wypaść z Unii Europejskiej w sprawach ochrony środowiska i klimatu, to "kolejne kłamstwo brukselskie premiera Mateusza Morawieckiego".

Szymański ocenił, że to są bardzo mocne słowa. "Bardzo mocne oskarżenia bez uzasadnienia" - dodał. "Jest akurat odwrotnie - Polska w tej sprawie była w centrum uwagi tego szczytu. To Polska doprowadziła do rozwiązań, które z jednej strony pozwoliły uniknąć potężnego kryzysu politycznego, jakim byłby brak decyzji, jakiejkolwiek decyzji" - powiedział minister.

Dodał, że "przy tym poziomie rozbieżności zdań powinno dojść do kryzysu politycznego". "Polska jest w szczególnej sytuacji. Wynika to chociażby ze stopnia uzależnienia od węgla naszego sektora energetycznego, tym samym całej gospodarki i ważną wiadomością z tego szczytu jest to, że nikt tego nie podważa jako przesłanki dla różnego, odmiennego traktowania Polski, jeżeli chodzi o drogę do neutralności klimatycznej" - mówił Szymański.

"Premier Morawiecki zaproponował rozwiązanie, w którym z jednej strony kryzysu nie ma, z drugiej strony wszyscy potwierdzili, także w komentarzach poszczytowych, że Polska wymaga specjalnych instrumentów, że Polska zasługuje na inny scenariusz w tej sprawie i to jest zysk, bo z jednej strony polskie interesy zostały obronione, a z drugiej strony uniknęliśmy kryzysu. Pan przewodniczący powinien to zauważyć zamiast układać piętrowe kalambury niestety nie poparte uzasadnieniem" - dodał.

"Pieniądze na transformację energetyczną, klimatyczną będą, ponieważ Polska nikomu nie sugeruje, że nie chce iść w tym samym kierunku. Chce iść jednak przy użyciu innych instrumentów, w innym tempie i to jest przedmiotem innych rozmów, które będą trwały przez kolejne miesiące, a może nawet i lata" - powiedział.

Mówił także, że "Polska ma swoją własną ścieżkę transformacji klimatycznej i energetycznej". "Tyle, że taką, która jest osadzona w uwarunkowaniach krajowych, która jest bezpieczna dla gospodarki i dla obywateli" - podkreślił.
Dopytywany, czy nie ma takiej zasady "idziesz wolniej, nie dostaniesz pieniędzy", odpowiedział: "Nie ma takiej zasady, aby Unia Europejska, która chce w 2050 roku uzyskać neutralność klimatyczną, nie wspierała programów, projektów, a takie mamy, które idą w kierunku obniżania emisji jednej z największych gospodarek Unii Europejskiej".

Szymański zaznaczył, że Polska realizuje ambitne plany, jeżeli chodzi o politykę prosumencką i jest o krok od boomu, jeżeli chodzi o politykę wiatrową na Morzu Bałtyckim. "To są wszystko przemiany, transformacja, tyle, że robiona zgodnie z polskim scenariuszem, zgodnie z polskimi uwarunkowaniami gospodarczymi, transformacja bezpieczna także dla naszych obywateli i takiej transformacji my nie negujemy" - dodał minister.

Zaznaczył też, że realizowany przez rząd program "Czyste powietrze" jest największym programem prośrodowiskowym po 1989 roku.

Przywódcy unijni porozumieli się w czwartek na szczycie w Brukseli ws. osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku.

"Prowadzimy bardzo ambitną, ale jednocześnie racjonalną ekonomicznie politykę klimatyczną, politykę energetyczną" - mówił po zakończeniu szczytu premier Mateusz Morawiecki. "Musimy jednak zapewnić takie tempo zmian, jakie będzie dostosowane do potrzeb polskiej gospodarki, do potrzeb polskiego społeczeństwa. To jednocześnie gwarantuje nam, że będziemy w najszybszym możliwym tempie realizować programy zapewnienia czystego powietrza" - zaznaczył szef rządu. Premier wymienił tu programy "Czyste powietrze" oraz "Mój prąd".

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: jaki 16.12.2019r. 11:25
wszyscy idą drogą polska jak zwykle ścieżką.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: gesia 17.12.2019r. 09:48
To jakaś tajna ścieżka.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: energetyk 20 17.12.2019r. 12:03
Polski rząd chyba liczy na to, że inni "zmiękną". Dwoma programami nie osiągnie się celu. W znacznie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE