ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea planuje zrealizować część z planowanych inwestycji w formule project finance
16.12.2019r. 12:47

Enea planuje zrealizować część z planowanych inwestycji w formule project finance - poinformował prezes Mirosław Kowalik na konferencji prasowej, prezentującej strategię rozwoju do 2030 r., z perspektywą do 2035 r.

Grupa Enea zakłada w strategii nakłady inwestycyjne w perspektywie 2035 roku na ponad 64 mld zł. Inwestycje w nowe moce wytwórcze, wspierające transformację w kierunku koncernu niskoemisyjnego, będą wymagały nakładów finansowych na poziomie 22 mld zł, z czego 14,7 mld zł w segmencie odnawialnych źródeł energii.

Spółka podała, że racjonalna ekonomicznie transformacja źródeł wytwórczych ma przebiegać przy zachowaniu stabilności i bezpieczeństwa finansowego.

"Te wydatki na poziomie 64 mld zł to maksymalna wartość. Część z inwestycji planujemy zrobić w formule project finance z partnerami, by zachować bezpieczeństwo finansowe" - powiedział prezes.

"Źródła i strukturę finansowania będziemy dostosowywać do indywidualnych projektów w sposób optymalny ekonomicznie" - dodał.

Poinformował, że spółka chce też wykorzystywać m.in. fundusze unijne.

"Co do zasady, nie chcielibyśmy nadmiernie obciążać bilansu, tak aby zachować stabilizację finansową, utrzymać kowenanty" - powiedział Kowalik.

"Nie ma mowy, żebyśmy przeinwestowali kosztem pewnych wskaźników, np. długu netto/EBITDA" - dodał prezes.

Strategia grupy zakłada wzrost wartości EBITDA w stosunku do 2018 r. o 35 proc. w 2025 r. i 39 proc. w 2030 r.
Enea zakłada w strategii rozbudowę aktywów wytwórczych i zmianę struktury wytwarzania.

Według założeń, w 2030 r. 41 proc. produkcji energii elektrycznej w grupie będzie pochodziło ze źródeł gazowych i OZE. Celem Enei jest, by ten wskaźnik osiągnął wartość 60 proc. w perspektywie do 2035 r. Projektowany udział OZE w całkowitej produkcji energii elektrycznej ma wynieść 33 proc. w 2030 r. i 2035 r. Grupa będzie skoncentrowana przede wszystkim na projektach: fotowoltaicznych, biomasowych i biogazowych oraz farmach wiatrowych.

Jak powiedział Kowalik, spółka chce obniżyć wartość wskaźnika jednostkowej emisji CO2 do 550 kg CO2/MWh w 2030 roku z 781 kg CO2/MWh w 2018 r.

Poinformował, że wstępnie spółka zakłada w strategii 1,5 GW nowych mocy w fotowoltaice, 700 MW w morskiej energetyce wiatrowej i 200 MW w lądowej energetyce wiatrowej.

Łączna moc zainstalowana grupy będzie sukcesywnie wzrastać i wyniesie 8.287 MW w 2030 r. wobec 6.257 MW w 2018 r. W 2035 r. grupa miałaby dysponować 9.672 MW mocy zainstalowanych.

Szacowane do osiągnięcia wskaźniki mocy zainstalowanej, udziału zero- i niskoemisyjnych źródeł wytwórczych w produkcji energii oraz jednostkowej emisji CO2 w grupie zostały wyzna czone przy założeniu zastąpienia bloków 1-8 klasy 200 MW w Elektrowni Kozienice jednostkami wytwórczymi niskoemisyjnymi oraz modernizacji bloków 2-7 klasy 200 MW w Elektrowni Połaniec.

Kowalik poinformował, że projekt zgazowania węgla jest opcją strategiczną, a obecnie jest w fazie optymalizacji i strukturyzacji.

Prezes powiedział, że strategia grupy Enea nie zakłada udziału w konsolidacji sektora.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE